Pondělní Noční linka: Oslava kulatých narozenin

20. listopad 2023

Jak se u vás slaví kulatiny? Je to pro rodinu událost, kdy se sjíždí rodina ze všech koutů naší republiky, abyste společně oslavili významné výročí rodinného příšlušníka? Kolik čítá vaše rozšířená rodina členů? Slavíte doma v kruhu rodiny nebo oslavujete v oblíbené restauraci?

Jaký nejzajímavější dárek jste k výročí dostali? Kdo nebo co vám udělalo největší radost? Co nesmí chybět na všem slavnostně vyzdobeném stole? Připravujete si občerstvení sami nebo si ho necháte dopravit až do domu?

Dnešní téma jsem si vybrala proto, že 20. listopadu slaví své 91. narozeniny moje milovaná maminka Zdeňka. Kulatiny jsme slavili v uplynulém roce, ale moc ráda na to vzpomínám, proto jsem téma do Noční linky dnes zařadila.

Výrazem kulatiny (kulatá životní jubilea) jsou označovány narozeniny, kdy je počet let dané osoby tzv. kulatý (např. 30, 50 atp., tedy počet let dělitelný deseti). Životnímu jubileu je zpravidla věnována větší pozornost, než "klasickým" narozeninám.

Volat do studia můžete na telefonní číslo 731 800 900 nebo psát na e-mail linka@rozhlas.cz.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.