Poznej geocaching ze všech stran

22. únor 2019

Holky a kluci, víte, co je to geocaching, keška nebo GPS?

Jestli ne, vůbec to nevadí. V Zapiš si to za uši nám to všechno krásně vysvětlila Šárka Fenyková.

Geocaching: je to hra s jednoduchými pravidly. Zaregistrovat se do ní můžeš na internetu (pozor: potřebuješ k tomu rodiče). Tvým úkolem ve hře je najít takzvanou kešku.

Proč se geocaching jmenuje geocaching? Geo vyjadřuje to, že je to na zemi, a cache se dá přeložit jako tajná skrýš. A skutečně jde o hledání tajných schránek, o kterých ví jen ten, kdo je založil, a pak ten, kdo získal jejich souřadnice.
Kačer: Ten, kdo hraje geocaching.

Kačerka Kačka s keškou Rádia Junior před startem

Keška nebo keš: schránka (může být malinká i obrovská), ve které je bloček, kam se nálezce zapíše. Tomu bločku se říká anglicky logbook. A někdy jsou v kešce ještě různé věci na výměnu. Mohou to být třeba malé hračky, nějaká samolepka nebo barevná kulička. Když si něco z kešky vezmete, měli byste to nahradit něčím jiným, aby ti, co přijdou po vás, taky našli něco jako poklad.

GPS: tři písmena – Gé, pé es, ale vyslovují se s anglickou výslovností, protože je to zkratka tří anglických slov – Global positioning systém. Je to zařízení, které vám s pomocí družice na oběžné dráze pomůže určit jakékoliv místo na zeměkouli s přesností plus mínus deset metrů. Pomocí GPS souřadnic a chytrého telefonu se hledají kešky.

Tak co, už víš, co je geocaching? A troufneš si na náš kvíz?

autor: Redakce Rádia Junior
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.