Před 30 lety stanul na nejvyšší hoře světa první český horolezec

17. květen 2021 14:58

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy první Čech pokořil nejvyšší horu světa Mount Everest. Dne 17. května 1991 vystoupal na vrchol Leopold Sulovský společně s dalšími členy italské výpravy. Do výšky 8848 metrů. Dodnes jsou členové expedice v kontaktu a pravidelně se schází.

Něco je podobné, něco úplně jiné než kdysi. „My tady nemáme kdovíjaké věci. Ty mačky nejsou nejšpičkovější, to jsou úplně obyčejné mačky třeba na Mont Blanc. Dnes existují třeba stoupací železa nebo zbraně do ledu, je to více propočítané,“ říká Leopold Sulovský, se kterým jsme se potkali v prodejně s horolezeckým náčiním.

Tehdy před 30 lety měl štěstí. Díky Italům se k modernímu vybavení dostal. Pamatuje si všechno do detailů. Špatnou viditelnost, 40stupňový mráz. Včetně nejhorších úseků.

„Největší problém tam je ve výšce 8450 metrů – padesátimetrový skalní práh. V létě je ta skála obnažená a je třeba to přelézt. A v té výšce to bez kyslíkových přístrojů dá zabrat,“ vzpomíná horolezec.

Ve správném čase na správném místě

Jak říká, měl tehdy velké štěstí. Byl připravený fyzicky i duševně. „Zastihlo mě to připraveného, trefilo mě to v úplné psychické i fyzické pohodě. Na začátku expedice jsem sice onemocněl, ale pak jsem se z toho dostal. Ta aklimatizace mi vyšla, byl jsem na správném místě ve správném okamžiku,“ vypráví Sulovský.

S ostatními horolezci se v Itálii setkává vždy po deseti letech od výstupu, kromě letoška. „Mluvil jsem akorát s tehdejším vedoucím expedice, poslali jsme si zdravice. Řekli jsme si, že když se za deset let jak dva staříci potkáme, tak to může být úsměvné,“ směje se.

V Himálaji byl Leopold Sulovský naposledy před devíti lety. Spíš si teď plní jiné sny, na které dříve čas nebyl. Grónsko, Aljaška, Aconcagua v Argentině. Je jich prý ještě více než dost.

autor: Martin Knitl
Spustit audio

Související