Příběh letce Vasilije Alexejeviče Staška

2. září 2015
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pilot Vasilij Alexejevič Staško na vojenské fotografii z roku 1945

Klimkovice u Ostravy jsou malým a malebným lázeňským městečkem s historií, která nevybočuje z řady jemu podobných. Něčím je ale přeci jen zvláštní. V tamní kronice teprve letos přibylo jméno člověka, který je s minulostí města spojen už celých 70 let.

Mladý sovětský poručík tam přišel o život na konci druhé světové války poté, když jeho letadlo nepřítel sestřelil v závěrečných bojích o Ostravu.

Možná právě proto, že se vše stalo na konci války, doba prostě byla hektická a všude vládla euforie z porážky okupantů, netrápilo se velení osvoboditelské armády s hledáním jména vojáka, který byl sestřelen v oblasti klimkovické pískovny.

Teprve po několika desetiletích se díky nadšencům z řad amatérů, muzejníků i diplomatů podařilo jméno Vasilije Alexejeviče Staška nalézt. A konečně umístit i na pomník.

Po stopách vojáka jsme se vypravili v magazínu Křížem krajem. Podrobnosti uslyšíte v záznamu pořadu – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘, další záznamy pak najdete v iRadiu.

autor: dam
Spustit audio