Propouštění a stěhování za hranice. Na průmyslové firmy dopadají vysoké ceny energií

7. září 2022 06:10

Vysoké ceny energií se už naplno projevily v průmyslových firmách. Například na Opavsku už dostaly desítky lidí výpovědi a některé společnosti začaly stěhovat výrobu do zahraničí. Své zboží nedokážou prodat, protože do výsledné ceny započítávají výrazně vyšší náklady.

„Mám z toho velikou ‚radost‘, protože jsem samoživitelka, mám doma syna. Co bude dál, nevím. Absolutně nemám představu,“ řekla Ludmila Petrková poté, co dostala výpověď. Ve firmě Conrop, která vyrábí velkoobjemové vaky. „Nejsem jediná propuštěná, dělám tady deset let,“ dodala.

Jinak to nešlo, krčí rameny ředitel firmy Karel Pavlíček. Od sousední společnosti Lanex v Bolaticích na Opavsku nakupuje speciální polypropylenovou pásku nutnou k výrobě vaků. Už ji ale zaplatit nedokáže. O práci přišlo 20 lidí. „A jsme nuceni přesouvat výrobu do zahraničí, takže aktuálně pracujeme na přesunu výroby do Turecka, kde jsou levnější energetické i lidské zdroje,“ vysvětluje.

Stejná situace v Lanexu

Přitom s Lanexem sídlí prakticky v jedné budově. I v Lanexu se už propouští, o práci přišli také všichni agenturní zaměstnanci včetně Ukrajinců.

Ředitel Lanexu Jiří Brož ukazuje na poslední část energeticky náročné extruzní linky, která je ještě v provozu. I ta ale skončí během několika dnů a tato část výroby se stěhuje do blízkého Polska do dceřiné firmy. Za elektřinu teď firma platí 12krát více než dříve.

„Od příštího týdne nepojede žádná extruzní linka, všechno budeme vyrábět v Polsku, kde to zastropování je na úrovni 140 eur, což nás dostává zpátky na trhy,“ vysvětloval lidem.

Doufá, že se podaří cenu energií zastropovat, dokud je ještě čas. Nejistota mezi zaměstnanci je velká.

Krizové scénáře doslova na spadnutí má také nedaleká firma PF plasty, ostravská strojírenská společnost Witkowitz a mnohé další.

autor: Martin Knitl
Spustit audio