Prostor před ostravským rozhlasem ponese jméno Karla Kryla. Připomínat ho bude i pamětní deska

19. říjen 2021

Ostrava má ode dneška nároží Karla Kryla. Je symbolicky přímo před budovou našeho rozhlasového studia a připomíná působení známého písničkáře v Českém rozhlase. K soše, která už tam stojí, tak přibyde bronzová pamětní deska.

Pamětní desku připevnil s vrtačkou v ruce její autor Lukáš Dvorský. „Bude to v úrovni okna a jelikož se jedná o nároží, tak jsme to dali na roh. Přišlo mi to do té hlavy celkem samo, na tom reliéfu jsme se shodli a poslouchal jsem přitom Kryla,“ vysvětluje výtvarník.

„Režie 2 – slovní režie. Tady vlastně Karel Kryl natočil svůj nejznámější protestsong Bratříčku, zavírej vrátka,“ ukazuje komorně laděný prostor dlouholetá rozhlasová redaktorka Dagmar Misařová.

Čtěte také

„Tady to bublalo tou tvůrčí atmosférou. Vzpomínám si, jak mi vyprávěl o tom, jak tady vlastně v ostravském rozhlase toho Bratříčka natáčel. Že vlastně když přišel s tím nápadem, jak hrábl do strun a začal zpívat, jak všichni v režii zkoprněli a věděli, že to je ten správný protestsong,“ dodává Misařová.

Před několika lety zvukařka Marta Szusterová při digitalizaci archivu našla ve fonotéce zapomenutou nahrávku na starém pásu. Nebylo to nějak popsané a skrývala se tam Krylova skladba Pieta.

Pamětní deska Nároží Karla Kryla bude slavnostně odhalena v úterý 19. října 2021 v 11:00, a to za účasti veřejnosti, představitelů města Ostravy a Moravskoslezského kraje, a pod patronací generálního ředitele Českého rozhlasu Reného Zavorala. Pamětní deska bude připomínat působení Karla Kryla v ostravském rozhlase, kde původně pracoval jako redaktor a kde před 55 lety také natočil první nahrávky písní, které později vyšly na legendárním albu Bratříčku, zavírej vrátka. Autorem díla je ostravský akademický sochař a designér MgA. Lukáš Dvorský.

Spustit audio

Související