První pomoc? Zapomeňte na škrtidla, vytahování jazyku i na dýchání z úst do úst
Aby byla první pomoc účinná, musí být rychlá a správně provedená, říká MUDr. Dalibor Svrčina. Jak tedy na to? Zástupce primáře centrálního urgentního příjmu Městské nemocnice Ostrava byl hostem naší rozhlasové Lékárny.
Při poskytování první pomoci jsou nejdůležitější tři životně důležité funkce – vědomí, dýchání a srdeční činnost. A než začneme poskytovat první pomoc, musíme zjistit, zda je některá z nich porušená. Existují k tomu doporučené postupy. Neodkladnou resuscitaci zahajujeme, pokud je pacient v bezvědomí, nedýchá.
„Jestli je pacient při vědomí, zjistíme oslovením a způsobením nějakého lehce bolestivého podnětu, na který reaguje,“ říká v rozhovoru lékař.
Jazyk se nevytahuje
Potom zjistíme, jestli pacient dýchá. „Jazyk se nevytahuje. Pokud odmyslíme to, že jsme se už podívali do úst, jestli tam není nějaké cizí těleso, nějaká překážka, tak provedeme lehký záklon hlavy a předsunutí dolní čelisti,“ vysvětluje Dalibor Svrčina.
Pokud nedýchá, položíme ho na záda a zahájíme masáž srdce. Srdeční masáž provádíme uprostřed hrudníku, uprostřed hrudní kosti přiložením obou rukou – stlačujeme asi stokrát za minutu.
Za dětských let jsem zažil, že sestřičky z Červeného kříže nosily zapínací špendlíky. Měly za úkol jazyk propíchnout a vytáhnout.
Dalibor Svrčina
V rozhovoru s MUDr. Daliborem Svrčinou také uslyšíte, jak poznat, že nejde o opilce, nebo co dělat při tepenném krvácení. V této souvislosti za zmínku určitě stojí, že kromě amputací a velkých ztrátových poranění už rány nezaškrcujeme.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.