Publicista Lubomír Vejražka mapuje osudy žen a dětí politických vězňů 50. let

S Lubomírem Vejražkou hovořila Dagmar Misařová
Spisovatel a publicista Lubomír Vejražka se řadu let zabývá opomíjenými tématy sovisejícími s komunistickou represí a jejich nedostatečnou reflexí současnou společností. Je autorem knižní trilogie, která zobrazuje osudy politických vězňů a jejich rodin.
Jak vypadají jeho přednášky a besedy, na které vyjíždí z Ústavu pro výzkum totalitních režimů do škol v celé republice? Co chystá ve spolupráci s Ústavem pro filmovou, televizní a rozhlasovu tvorbu na Slezské univerzitě v Opavě? I na to jsme se v rozhovoru ptali. Poslechněte si.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.