Puštíci bělaví z ostravské zoo budou létat v Rakousku
Historicky nejvyšší počet mláďat v jedné snůšce, historicky nejvyšší počet jedinců poskytnutých pro vypuštění. Mimořádně úspěšná hnízdní sezóna u puštíků bělavých v ostravské zoo byla završena odvozem všech sedmi mladých jedinců do Rakouska, kde budou v rámci mezinárodního repatriačního projektu vypuštěni do volné přírody. Informovala o tom mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková.
Chovný pár puštíků bělavých, který v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava obývá voliéru v zázemí, letos úspěšně odchoval sedm mláďat. To je historicky nejvyšší počet v jedné snůšce.
„Rozbor krve potvrdil, že všech sedm mladých puštíků jsou samci, a koordinátor Evropského ex situ programu rozhodl, že všichni budou vypuštěni do přírody. Místem jejich vysazení je Rakousko, kde od roku 2009 probíhá záchranný repatriační projekt Habichtskauz Wiederansiedelung,“ popisuje zoolog Petr Vrána.
Puštík bělavý (Strix uralensis) hnízdí v rozlehlých listnatých nebo smíšených lesích v oblasti euroasijské tajgy, hor střední Evropy a také v Číně. Jako tzv. glaciální relikt se vzácně vyskytuje i ve střední Evropě (poddruh Strix uralensis macroura). V minulosti byla tato sova na mnohých místech Evropy přičiněním člověka vyhubena. Postupně se do středoevropské přírody díky přísné ochraně vrací. Pomáhá tomu i vypouštění přirozeně odchovaných jedinců ze zoologických zahrad a chovných stanic. Od 80. let minulého století se opět vyskytuje i v Beskydech a postupně se rozšiřuje i do dalších oblastí u nás. Ornitologové odhadují, že na území České republiky je už okolo 100 párů.
Zdroj: Zoo Ostrava
Ostravská zoo je do projektu zapojena od roku 2014 a bezplatně poskytla již více než třicet mladých puštíků. S letošním sedmerem, které bylo do Rakouska převezeno tento týden, je to už 38 sov tohoto druhu.
Tento repatriační projekt je velmi úspěšný – přispívá k ochraně ohroženého druhu sovy, který na mnoha místech v Evropě vymizel, v Rakousku v polovině 20. století. „Od začátku jeho realizace bylo do volné přírody vysazeno přes 540 mladých sov. Již dva roky od zahájení vypouštění bylo v oblasti zaznamenáno první hnízdění. V letošní sezoně zahnízdilo 14 párů, z nichž devět úspěšně vyvedlo 15 mláďat,“ doplnila mluvčí zahrady.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Dopadnou litevská média jako ta maďarská? Už teď zažíváme nátlak ohledně obsahu, popisuje novinářka
-
Noční požár pneuservisu ve Strašnicích způsobil škodu asi 200 milionů. Příčinu vyšetřují kriminalisté
-
ONLINE: Pokrok k dohodě závisí na ochotě Ruska ukázat zájem o mír, shodli se zástupci USA a Ukrajiny
-
Otázky a odpovědi: Je ‚nevratné‘ řešení Babišova střetu nutné a co bude s jeho dalším byznysem?