Zoo Ostrava ukončila chov pardálů obláčkových, musela utratit starou samici

28. červen 2025 13:28

Zoologická zahrada Ostrava ukončila chov pardálů obláčkových. V pátek museli chovatelé kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu utratit starou samici, samec byl ze zdravotních důvodů utracen už před třemi lety. ČTK to dnes sdělila mluvčí zoo Šárka Nováková. Uvedla, že návštěvníci zoo ale uvidí nový druh kočkovité šelmy.

„Pardály obláčkové chovala ostravská zoo 15 let. Za tuto dobu zde rodičovský pár úspěšně odchoval šest mláďat, která byla odvezena do jiných zoo, aby dál předávala své geny,“ uvedla Nováková.

Čtěte také

Pardál obláčkový, dříve zvaný také levhart obláčkový, je šelma z podčeledi velkých koček obývající kontinentální jihovýchodní Asii, takzvanou Indočínu. Jedná se o velmi skrytě žijící šelmu, o jejímž životě z volné přírody je dosud málo informací.

„I z tohoto důvodu jsou pardálové obláčkoví relativně nelehko chovatelná zvířata, zvláště pak proto, že neznáme jejich přirozené rozmnožovací chování. Spojování jedinců v dospělém věku často končí fatálně, většinou úmrtím jednoho ze zvířat. Jako dobrá praxe se v lidské péči osvědčilo sestavování chovného páru do stáří jednoho roku obou jedinců,“ uvedl Matěj Vrúbel, který má v Zoo Ostrava na starosti mimo jiné chov šelem.

Tak započal v roce 2010 chov těchto nejmenších velkých koček i v Zoo Ostrava. První mládě se jim narodilo hned v následujícím roce, poslední v roce 2015. V tom období dosáhla vrcholu populace těchto šelem i v celé Evropě.

Pardál obláčkový

„Pak ale začal vyvstávat problém s umisťováním narůstajícího počtu mláďat, a nebylo tím pádem ani možné sestavovat nové chovné páry ve vhodném věku. Populace postupně zestárla a spousta mladých zvířat se stala nespojitelnými,“ uvedl Vrúbel. Loni v zoo, jež jsou členy programu Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, rodily pouze dvě samice.

„Vzhledem ke stárnoucí populaci je v podstatě nemožné dovézt do Ostravy mladá zvířata a smysluplně pokračovat s chovem,“ uvedl Vrúbel. Hlavně proto ostravská zoo nebude zatím v chovu této šelmy pokračovat.

Pardál obláčkový (Neofelis nebulosa), dříve zvaný též levhart obláčkový, je nejmenším zástupcem podčeledi velkých koček. Je vázaný na primární tropický deštný les. Obývá horské i nížinné lesy jižní a jihovýchodní Asie. V oblasti Himálají vystupuje až do výšky 2 500 m n. m. Má nejdelší špičáky ze všech kočkovitých šelem v poměru k tělesné velikosti, což je zásadní adaptace pro lov v korunách stromů. Na celém území jeho výskytu dochází k nejrychlejšímu odlesňování na Zemi (přes 10 % plochy za posledních 10 let). Kromě ztráty přirozeného prostředí ohrožuje tuto krásně zbarvenou kočku nelegální lov a obchod s její kožešinou a kostmi. Počty v přírodě jsou odhadovány na 10 000 jedinců. V Červené knize (IUCN Red List of Threatened Species) je vedena jako zranitelný druh (Vulnerable).

Zdroj: Zoo Ostrava

„Do výběhu po pardálech se po nezbytných úpravách přestěhují kočky rybářské, které tak získají mnohem lepší podmínky k životu a jejichž chovu se chce zoo věnovat i nadále,“ uvedla mluvčí.

V zázemí má zahrada další druh kočkovité šelmy, který dosud nechovala. „Jedná se o ocelota dlouhoocasého – zástupce jihoamerických kočkovitých šelem, který je také znám pod názvem margay. K vidění bude v expozičním komplexu Jižní Amerika, předcházet tomu ale bude úprava jednoho z výběhů,“ uvedla Nováková. Počet chovaných druhů šelem nechce podle ní zoo zmenšovat, ale naopak, a i k chovu pardálů by se jednou ráda vrátila.

autor: tif | zdroj: ČTK

Mohlo by vás zajímat