Léto v zoo. Na co se těšit a čemu se naopak vyhnout, prozradí mluvčí Šárka Nováková

1. červenec 2024

Zoologickou zahradu a botanický park Ostrava každoročně navštíví statisíce lidí z celého Česka i ze zahraničí. Jak je zoo připravena na letní prázdniny? Jaké se zde chystají novinky? Nejen na to jsme se ptali mluvčí ostravské zoo Šárky Novákové.

Kdo si pamatuje zoologickou zahradu ještě v 80. letech – třeba jako dítě, ví, že od té doby prošla velmi dynamickou a velmi razantní proměnou a modernizací. A ta samozřejmě dále pokračuje. Koneckonců nejlepším dokladem toho je taky návštěvnost zoologické zahrady, která atakuje 600.000 návštěvníků ročně.

Ostravská zoo vznikla v roce 1951 v ostravských Kunčičkách jako součást hornického parku, od roku 1960 je v lokalitě Velkého ostravského lesa ve Slezské Ostravě. Po chomutovském zooparku je druhou největší zoologickou zahradou, pokud jde o rozlohu – má téměř sto hektarů. Aktuálně zoo chová 6,5 tisíce zvířat v 450 druzích. Od roku 2007 je veřejnosti přístupná také značná část lesních porostů – vznikly tam tematické stezky lesa, vody a stínu.

Paní Nováková, jaké novinky chystáte, co budujete? Vím, že v posledním období to byla investice, která se týkala turistické infrastruktury, kdy jste otevřeli parkovací dům. Na čem pracujete teď?

Pracujeme na poměrně dosti věcech, jsou to drobnější stavbičky a rekonstrukce. Sešlo se to tak i s ohledem na finance a na počasí. Nebo na to, že sloni mohou být v létě v maximální možné míře venku. Právě sloninec je teď pro veřejnost uzavřený, protože se tam rekonstruuje podlaha. Někdo by mohl namítnout, proč to neděláme třeba v zimě, kdy je v areálu nejméně lidí. Ale právě proto, že ti sloni nemůžou být uvnitř v době, kdy tam sbíječky rozbíjejí podlahu a celé se to vlastně staví znovu, tak jsme se do toho pustili v létě. Ale lidé o slony nepřijdou.

Médii také proběhla zpráva, že chystáte projekt výstavby pavilonu tučňáků.

Čtěte také

Ano, to je velká stavba. Chystá se vlastně v samém centru zoologické zahrady tam, kde kdysi stály klece pro tygry ussurijské a další zvířata. V současné době probíhá výběrové řízení. Investorem celé stavby je město Ostrava, které vlastně zřizovatelem a majitelem zoologické zahrady. Takže by někdy během podzimu mohlo dojít k zahájení stavby nebo respektive k předání staveniště a zahájení nějakých úprav. Dle návrhů a projektů by celá ta stavba měla trvat dva roky.

Mluvčí ostravské zoo Šárka Nováková hostem Vladimíra Šmehlíka v pořadu K věci

Pojďme se vrátit k červnové kalamitě. Jaký byl pro vás večer 19. a ráno 20. června?

Už jsme si párkrát zažili, že v tom porostu při silném větru samozřejmě ty stromy občas padají, občas se lámou větve, takže jsme i v průběhu posledních let sem tam tu zoologickou zahradu z bezpečnostních důvodů zavírali. A ten večer byl velmi zvláštní a silný, protože i to světlo – jsme se všichni shodli, že bylo takové až děsivé a s obavami jsme čekali, co ráno najdeme.

Čtěte také

Těch popadaných stromů se pak napočítala možná celá stovka, ne-li víc a tisíce polámaných větví. Na druhou stranu na tu hrůzu, co proběhla v tu noc, těch škod zas nebylo tolik. Žádný strom nespadl na nějakou budovu nebo ubikaci zvířat, žádný strom nezabil a nezranil žádné zvíře, přestože spousta těch stromů padala ve výbězích, hlavně teda jelenů a kopytníků. Ti z toho pak měli radost podobě čerstvých okusů.

Byla poničena některá zábradlí, některé lavičky a další mobiliář, vytopeny byly některé budovy. Ale zatím ještě nemáme vyčíslené škody, protože jejich odstraňování stále probíhá. I proto jsou dvě botanické stezky (Cesta lesa a Cesta vody) dosud uzavřeny.

Jaké programy připravila zoo na prázdniny a jaká bude sezona v tomto létě? Dočkají se návštěvníci také dalšího vstupu do areálu? Jaké projekty ochrany zvířat Ostrava podporuje a na jakých pracuje? I k tomu uslyšíte podrobnosti v rozhovoru s mluvčí Zoo Ostrava Šárkou Novákovou, která byla hostem pořadu K věci ČRo Ostrava. Nechybí ani pozvánka na tradiční charitativní běh.

Spustit audio

Související