V souvislosti s bouřkou hasiči evidují 600 událostí, tisíce lidí zůstávají bez proudu

20. červen 2024 09:45

Středeční velmi silná bouřka, které zasáhla Moravskoslezský kraj, způsobila nejvíce problémů na Ostravsku. Z celkem šesti stovek událostí, kterými se hasiči zabývali, jich na okres Ostrava připadala téměř polovina, naopak nejklidnější byla situace na Novojičínsku, kam hasiči vyjížděli v souvislosti s počasím ke čtyřem případům. Novinářům to dnes sdělila mluvčí moravskoslezských hasičů Kamila Langerová.

Situace na železnici se stabilizovala, uvedl mluvčí hasičů Správy železnic (SŽ) Martin Kavka. Provoz vlaků mezi Ostravou a Opavou by se ale podle webu Českých drah měl obnovit až kolem poledne.

Při bouřce zabil padající strom ženu v Českém Těšíně. Mluvčí dnes upřesnila, že strom zasáhl stan páru umístěný na volné ploše. „Muži se podařilo utéct, ženě bohužel nikoliv,“ uvedla Langerová. Hasiči především odstraňovali spadlé stromy, čerpali vodu ze zatopených sklepů nebo provizorně opravovali poškozené střechy domů.

Čtěte také

Kvůli bouřkám byla v regionu omezená silniční i železniční doprava, domácnosti se potýkaly s výpadkem proudu. „Během noci vyjeli hasiči správy železnic ke 12 událostem souvisejícím s vlivem vydatného deště. Jednalo se o spadlé stromy, větve, tekoucí vodu. Dvakrát bylo poškozeno trakční vedení. V tuto chvíli je situace na železnici v Moravskoslezském kraji stabilizovaná,“ uvedl Kavka dnes po 06:00.

Na trati Ostrava-Svinov – Opava východ je provoz od středečního večera přerušený kvůli poruše trakčního vedení. „Náhradní autobusová doprava je zavedena ve velmi omezeném počtu autobusů,“ uvedly na webu České dráhy. Obnovení provozu dopravce předpokládá kolem poledne.

11.000 odběratelů bez elektřiny

Po bouřkách je bez proudu asi 11.000 odběratelů. Energetici evidovali k sedmé hodině ranní 14 poruch na vysokém napětí, uvedl mluvčí ČEZ Vladislav Sobol. Bez proudu jsou domácnosti hlavně na Ostravsku a pak v pásu pod Beskydami od Havířova přes Český Těšín až po Třinec a Jablunkov.

„Všechny poruchové čety máme v terénu už od chvíle, kdy se vítr trochu utišil, díky tomu se nám velkou část dodávek podařilo obnovit už během noci,“ řekl Sobol.

Zavřená zoo

Ostravská zoologická zahrada se dnes z bezpečnostních důvodů neotevře. Po středeční bouřce jsou tam popadané stromy a v areálu nefunguje elektřina. Zvířata zraněná nejsou, uvedla mluvčí zoo Šárka Nováková.

Následky silné bouřky v ostravské zoo

Silná bouře, která ve středu večer zasáhla Moravskoslezský kraj, způsobila největší problémy na Ostravsku. Zahrada je ve stohektarovém přírodním areálu Stromovka ve Slezské Ostravě s velkým množstvím stromů. Podle mluvčí při bouřce popadalo v areálu několik stromů. Bouřka poničila také hrazení u některých zvířat nebo chodníky. Pracovníci zahrady se nyní snaží areál ve spolupráci se zaměstnanci městských lesů uklidit. Kontrolují i stromy.

V areálu nefunguje elektřina. Při přívalovém dešti se voda dostala také do některých budov, ale nezpůsobila větší problémy. Škody zatím zoo nevyčíslila. Zda zahrada bude uzavřena pouze dnes, ještě není jasné. „Na webových stránkách a facebookovém profilu zoo budou aktuální informace, kdy bude areál znovu veřejnosti zpřístupněn,“ uvedla mluvčí.

autor: tif | zdroj: ČTK
Spustit audio