Sedmdesát let ostravské zoo. Smysl její existence se zcela změnil, připomíná mluvčí zahrady

6. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ráj lemurů v Zoo Ostrava

Slezská Ostrava je už desítky let domovem ostravské zoologické zahrady. Ta letos slaví 70. narozeniny a nepochybně je dobře zavedená v povědomí nejen české veřejnosti.

Za celou dobu své existence se zoo snažilo svá zvířata a činnost propagovat. Kdysi se lidem připomínala dokonce živou reklamou v proslulém ostravském obchodním domě Ostravica.

Dobová reklama na zoo v obchodním domě

„Bylo to v 70. letech – já si to samozřejmě nepamatuji, ale podle dobových fotek tam byli ptáci, nějací drobní savci. Byla to forma reklamy, kterou bychom už dnes určitě nedělali,“ říká v rozhovoru mluvčí zoo Šárka Nováková.

Za léta existence zoo se změnil nejen způsob její propagace ale také smysl existence. „Je třeba zohledňovat i způsob života zvířat, aby byla v pohodě a rozmnožovala se u nás. Protože cílem moderních zoologických zahrad je udržet životaschopnou a geneticky variabilní populaci právě pro případ, kdyby v přírodě došlo k prudkému poklesu jedinců toho druhu nebo dokonce vyhubení,“ vysvětluje Nováková.

V dnešní době dobře fungující reklamou pro zoologickou zahradu jsou určitě samotná zvířata. Mláďata, velcí savci, těm obvykle veřejnost věnuje hodně pozornosti. Jaká jsou ta ikonická? A proč je vlastně areál ve Slezské Ostravě a ne v Zábřehu. I to uslyšíte v našem rozhovoru.

Mládě šimpanze hornoguinejského
Spustit audio

Související