Rabi Löw je známý jako pověstný tvůrce Golema. Byl však významným učitelem, který upřednostňoval školu hrou
Plným jménem Jehuda Löw ben Becalel byl židovským rabínem a významným náboženským učencem a myslitelem 16. století.
Narodil se patrně v polské Poznani, působil jako vrchní rabín v Mikulově. Odtud odešel do Prahy, kde vedl talmudickou školu a na sklonku života se stal vrchním pražským rabínem.
Podle legend se sblížil s císařem Rudolfem II., neboť je spojovala společná záliba v alchymii a kabale. Rabi Löw je dnes znám především jako pověstný tvůrce Golema. Méně už se ví, že byl významným učitelem, jehož pedagogické názory se nápadně podobaly učení Jana Amose Komenského.
Pedagog má podle nich při výkladu postupovat od známého k neznámému, od jednoduššího k složitějšímu. Vyučování má být názorné, je třeba užívat příkladů, příběhů či pohádek, spojených s tím, co děti už znají. Děti mají látku chápat, nikoli memorovat, ve třídě má panovat hravá atmosféra a žáci se mají učit z lásky k moudrosti.
Jeho učebnice se však většinou nezachovaly – shořely při požáru pražského ghetta roku 1689. Jehuda ben Becalel je pohřben na Starém židovském hřbitově v Praze.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.