Referendum ve Staré Bělé: Obchodní centrum tady jednoznačně nechceme

10. říjen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Volby ve Staré Bělé, spojené s referendem. Stály se fronty

Obyvatelé ostravského obvodu Stará Bělá se v referendu postavili proti stavbě nákupního centra. K urnám tam přišlo přes 70 procent voličů. A výsledek byl jednoznačný – více než 90 procent lidí proti. Haly mají stát na poli nedaleko rodinných domů. S územním plánem záměr investora v rozporu není, o souhlas se stavbou musí požádat ostravský magistrát.

„Přijela jsem tady, protože jsem zodpovědná za svá vnoučata,“ říká paní Jana, která kvůli referendu přerušila lázeňský pobyt v Jeseníku. Hlasovala proti stavbě. „Stavím se proti tomu a věřím, že se nám to podaří prosadit, protože obchodů máme všude až nad hlavu a čistý vzduch a orné pole není,“ hlasovala proti stavbě centra.

Čtěte také

Stejně tak hlasoval i pan Miroslav Matěj. „Proč nám tady město něco poroučí? My se sami rozhodneme. A obchodů tady máme dost – myslím, že to není zapotřebí,“ dodává důchodce.

Podle předsedkyně Aleny Fabiánové byl zájem o volby větší než obvykle. „Lidé stáli v řadě prakticky až ven. A předpokládáme, že spoustu z nich sem přivedlo právě referendum. Spoustu lidí, kteří by normálně k volbám nešli,“ říká Fabiánová.

Parlamentní volby v ostravské Staré Bělé spojené s místním referendem

„Účast byla 71,3 procent, proti výstavbě se vyslovilo 90,7 %, pro výstavbu 8,5 %,“ prozrazuje starosta staré Bělé Mojmír Krejčíček. Očekával, že se lidé vysloví proti stavbě. „Referendum je samozřejmě platné a pro městský obvod závazné,“ dodává starosta.

Vedení obce chce už příští týden začít jednat s magistrátem o změně územního plánu. „Ve středu budu zastupitele informovat o výsledku referenda, požádám je o podporu a budeme navrhovat změnu územního plánu a žádat o podporu,“ nastiňuje starosta Mojmír Krejčíček.

Investor nákupního centra se pro Český rozhlas odmítl vyjádřit.

Spustit audio

Související