Robin Stria: Snažím se o opravdové začlenění Romů a podílení se na politické moci v této společnosti
Organizoval pochod k uctění památky romského holocaustu v Brně, stál za peticí za odstoupení Tomia Okamury. Hraje divadlo a pomáhá své komunitě.
V brněnském Dromu mám vedle sebe Robina Striu z představení Miri fajta nebo z dokumentárního snímku „Ať jsi Rom kdekoliv na světě, pořád jsi Rom“. Kdo to ale je ten Robin Stria? O tom jsme se zatím podrobněji nebavili. Zeptám se: Kde jste vyrůstal, Robine?
„Vyrůstal jsem ve vesnici Skrchov, nedaleko Letovic, v rodině, která si mě adoptovala. Vyrůstal jsem tam od svých dvou a půl let až do maturity.“
Vaše rodina si vás tedy osvojila, adoptovala. Znáte svou biologickou rodinu?
„Právě před dvěma dny jsem se setkal se svými biologickými rodiči. Našli si mě právě díky tomu představení, které jsme hráli také v Jihlavě. Shodou různých okolností si mě našla moje sestra, tak jsem se pak dostal i ke svým biologickým rodičům.“
Jaké je pro vás období, kdy poznáváte svou rodinu, nebo jste právě čerstvě přišel ke své biologické rodině?
„Jsou to takové rozporuplné pocity, jsem toho plný, musím si to ještě všechno pořádně srovnat. Jsem ale velmi rád, že jsem těm lidem mohl říct, že jsem jim odpustil, že není důležité, aby si něco vyčítali nebo tak. Smíření z mé strany k nim proběhlo, z toho mám velkou radost. A věřím tomu, že i jejich život to teď může proměnit, ulehčí, spadne jim kámen ze srdce.“
Vyrůstal jste tedy s neromskými rodiči. Romské téma je pro vás ale přeci jen hodně důležité. Jak se to stalo?
„Moji rodiče, kteří mě vychovali, byli v tomhle hodně otevření, některé věci jsem si tedy hledal sám. Tím, jak společnost nálepkuje, měl jsem svoji identitu danou, šlo jen o to ji přijmout. To byl takový dlouhý proces, úplně od dětství, až po pubertu. Věřil jsem, že z nějakého důvodu pánbůh chtěl, abych vyrůstal v bílé rodině, naučil se všechny ty věci. Měl prostor chodit do škol a to všechno, a měl pak možnost to předat, stejně tak, jako se to stalo Mojžíšovi, který byl vychovaný podobně. A potom svůj lid pozvedl a vytáhl z poroby, z toho područí.
Cítím, že pro mě Bůh má nějaký podobný plán, pracovat s romskou komunitou tak, abych ji dovedl do nějakého lepšího postavení, než je v současnosti. A to je právě teď i takové moje politické téma, ten empowerment a zmocňování lidí, se kterými pracuju v Dromu, v romském středisku. Jsem vedoucím komunitního centra. A snažím se právě tímhle zmocněním skrz politiku, to jsou právě ty různé pochody a obdobné akce, podporovat nějakým způsobem to romské národní obrození. Tak jsem se v poslední době i proto rozhodl, že budu kandidovat za Stranu zelených do zastupitelstva v městské části Brno-střed. Snažím se i tímto způsobem o to opravdové začlenění Romů a podílení se na politické moci v této společnosti.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.