Rosa Taikonová ze Švédska je nejznámější romskou šperkařkou
Ještě do konce dubna můžete navštívit velice zajímavou výstavu Poklad Romů, která představuje historický i současný romský šperk. Určitě si tuto jedinečnou příležitost v brněnském Muzeu romské kultury nenechte ujít – výstava je tam umístěna ve dvou sálech. My Vás teď seznámíme s romskou šperkařkou, která je ve světě nejznámější.
Do školy chodila jen dva roky a to dokonce až v době dospělosti. Pak ale došlo ke změně, v roce 1966 měla svou první výstavu a od té doby jich už má za sebou více než 400 ve Švédsku i v zahraničí. Tuto pozoruhodnou ženu představuje kurátorka výstavy Poklad Romů Jana Habrovcová.
„Paní Rosa Taikonová ze Švédska je nejen nejstarší žijící šperkařka, řekla bych, že je to také nejznámější a nejproslulejší romská šperkařka. Možná je to i jediné jméno, které si lidé spojí s pojmem romský šperk nebo umělecký šperkař. V té romské komunitě už bude asi paní Rosa Taikon mnoha lidem známá, protože výrobě šperků se věnuje už od konce 60. let 20. století. V loňském roce se dožila úctyhodného věku 90-ti let.“
Rodová paměť Taikonů sahá až do Ruska, odkud počátkem 20. století tato velkorodina emigrovala do Švédska. Právě tam se v roce 1926 – ještě v kočovném voze – Rosa Taikonová narodila. Práci s kovem má doslova a do písmene v krvi.
„Je kalderašská Romka. To jsou ti původní kotláři, měditepci, stříbrotepci.“
Ke stříbrotepectví se dostala ve svých 35 letech.
„Je dost netypické, že by se zrovna tomuto řemeslu věnovala žena. To stříbrotepectví se předávalo, dědilo se z otce na syna a takhle to bylo i v případě Taikonů. Tomuto řemeslu se už věnoval pradědeček, následně dědeček a tatínek Rosy a Katariny Taikonových. To řemeslo zdědil také jejich bratr, jenže ten na konci 60. let tragicky zemřel a v té rodině už nebyl žádný další mužský potomek, který by toto řemeslo převzal. Čili se toho ujala Rosa Taikonová. Nejdříve navštěvovala nějaký večerní kurz, a později se přihlásila na prestižní uměleckou univerzitu ve Stockholmu ve Švédsku, kterou úspěšně absolvovala. Během studií se seznámila se svým budoucím manželem Berndem Januschem, se kterým potom tvořili uměleckou dvojici.“
Její práce rozhodně nezůstala bez povšimnutí.
„Rosa Taikonová byla za svoji práci oceněna – získala státní vyznamenání za umělecký přínos“
Kurátorka Jana Habrovcová ještě dodává, co je možné se na výstavě Poklad Romů o Rose Taikonové dozvědět.
„V rámci výstavy bohužel nevystavujeme přímo žádné exponáty, nepodařilo se nám je získat, ani do sbírky ani do výstavy. Ale věnujeme jí tam takovou důstojnou část, kde její tvorbu představujeme prostřednictvím fotografií.“
Rosa Taikonová je sestra známé romské spisovatelky Katariny Taikonové. Obě celý život bojovaly za práva Romů a propagaci romské kultury.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka