Rozhlasový den otevřených dveří, Kreativ, Pestré vrstvy, Pojez Fest... Vyberte si z našich tipů

13. květen 2022

Kam za kulturou, zábavou, pohodou v pátek a o víkendu? Pokud ještě nemáte jasný plán, nechte se inspirovat naší bohatou nabídkou.

Pátek

Prodejní výstava Kreativ – Ostrava
Ode dneška do neděle máte možnost zúčastnit se prodejní výstavy Kreativ, která opět nabídne originální tvorbu, handmade výrobky a workshopy pro děti i dospělé. Pravidelně se jí účastní okolo 100 vystavovatelů, kteří představují to nejlepší ze své tvorby.  Akce se koná v Ostravě na Černé louce.

Od sekáče k butiku – Ostrava, 15:00
K oslavě mezinárodního dne matek si ostravská Klubovna přichystala akci s názvem Od sekáče k butiku. Jedná se o módní přehlídku za účasti ostravských butiků a second handů pro všechny ženy bez ohledu na věk a míry. Show bude probíhat od 15 do 17 hodin.

Febiofest – Ostrava
Filmový festival Febiofest, který probíhá po celý týden v areálu Dolních Vítkovic, míří ke svému konci. V klubu Brick house se dnes uskuteční jeho slavnostní zakončení, a to za účasti filmových hvězd, tvůrců a známých osobností.

Květinový jarmark – Nový Jičín, od 8:00
Další novojičínský jarmark, tentokrát květinový, se uskuteční dnes od 8 do 17 hodin. Návštěvníkům nabídne kromě květin hrnkových a řezaných také sadbu květin, zeleniny a osiva, květinové dekorace, skalničky a proutěné zboží. Těšit se můžete i na potravinářské výrobky od regionálních dodavatelů.

Floria Kroměříž 2022

Majáles – Ostrava, od 15:00
Studentský Majáles Ostrava je po 3 letech zpět. Od 15 hodin si budete moct na Slezskoostravském hradě poslechnout 24 interpretů z Česka i zahraničí, kteří vystoupí na 4 hudebních scénách. Těšit se můžete na českého písničkáře Pokáče, kapely UDG, INEKAFE nebo skupinu N.O.H.A.

Výstava Krajiny podzemí – Ostrava, 16:00
V rámci festivalu Pestré vrstvy se vám představí i výstava Krajiny podzemí. Ta s úctou a respektem poznává a dokumentuje podzemí Ostravy. Štoly, protiletecké kryty nebo třeba podzemní technickou infrastrukturu. Vernisáž se koná dnes od 16 hodin na adrese Dědičná 2034.

Sobota 

Den otevřených dveří Českého rozhlasu Ostrava – Ostrava, od 10:00
Český rozhlas Ostrava se dnes otevírá posluchačům v rámci tradičního dne otevřených dveří. Program nabídne koncert písničkářky Kaczi s hosty, koncert Acustria Václava Fajfra, autogramiádu s Arturem Kubicou, výstavu starých rádií až po DAB, nahrávání vzkazů, airbrush tetování a fotokoutek. Přijďte, čekáme vás od 10 do 16 hodin!

Zveme vás na Den otevřených dveří v Českém rozhlase Ostrava

Gastrofestival Pojez Fest – Ostrava, od 9:00
Pilotní gastrofestival Pojez Fest je tady! Vydejte se do gastroměstečka v Dolní oblasti Vítkovic a zakousněte se do delikates od různých podniků.  Již od 9 hodin se můžete těšit na nabitý kulturní a doprovodný program, který večer završí koncert zpěvačky Debbi. 

Ukázky lidových řemesel – Hukvaldy, od 10:00
Na hradě Hukvaldy vám v sobotu mohou nabídnout ukázky tradičních lidových řemesel, a to od 10 do 16 hodin. Součástí budou prezentace studentů středních odborných škol a řemeslníků a také dobový doprovodný program. 

Benefice Spolu ruku v ruce – Ostrava, od 13:00
Kdo chce udělat dobrý skutek, ten by si neměl nechat ujít benefiční akci Spolu ruku v ruce, která v sobotu proběhne od 13 hodin v Trojhalí Karolina. Cílem akce je přiblížení života osob s postižením a neformálních pečujících, kteří v domácím prostředí pečují o blízkého člena rodiny s postižením. 

Otevírání pramenů – lázně Darkov, 14:00
V karvinských lázních Darkov proběhne od 14 do 19 hodin otevírání pramenů. Těšit se můžete na vystoupení ŠUBA DUBA BAND, Houslovou šou Jirky Erlebacha a Cimbalowici. Ratolesti mohou využít skákací hrad, kolotoč, malování na obličej či se zúčastnit soutěže s malou odměnou.

Staré Lázně Darkov u řeky Olše oplývají nefalšovaným lázeňským kouzlem.Na snímku je památkově chráněný Společenský dům

Otevřené památky – Krnov
Den otevřených památek láká v Krnově na spoustu zajímavých míst. Kromě muzea ve Flemmichově vile třeba na komentovanou prohlídku kostela sv. Ducha s poslechem krnovských varhan, na věž kostela sv. Martina nebo na prohlídku zrekonstruovaného zázemí městského divadla. Na Cvilín vás přitáhne návštěva poutního kostela, rozhledny nebo lanové centrum pod ní.

Pocta veteránům – Sovinec
Hrad Sovinec pořádá tradiční Poctu veteránům.  Dvoudenní akce je věnovaná všem válečným veteránům napříč staletími. Těšit se můžete na ukázky umění klubů vojenské historie a mušketýrské jednotky.

Ostrava ze sedel elektrokol – start v DOV, 13:30
Spojte pohyb, zábavu i relax do jednoho a poznejte Ostravu ze sedel elektrokol. Navštívíte známé lokality i zapadlé klenoty. Na prohlídce vás bude doprovázet hornický příběh i zkušený průvodce se spoustou zajímavostí. Startuje se ve 13:30 hodin v Dolních Vítkovicích.

Starobělská pouť – Ostrava, od 9:00
Vedení města Ostravy vás zve na tradiční Starobělskou pouť a Jarmark. Začátek je v sobotu i v neděli se stejným programem v 9 hodin. Samozřejmostí bude velké množství pouťových atrakcí a stánků. 

Oživlá historie a móda – zámek Kunín
Kunínský zámek sází na oživlou historii a své návštěvníky láká na módu. Jak se oblékala první dáma evropského osvícenství, hraběnka Marie Walburga? Co ukrývala v pompadůrce? To všechno zprostředkuje v živých obrazech Šáruš History Fashion, akce je součástí prohlídek zámku po oba víkendové dny.

Zámek Kunín

Krnov zpívá – Krnov, od 16:00
Spolek Pěvecký sbor Staccato zve na akci Krnov zpívá, tedy dvoudenní přehlídku krnovských dětských i dospělých pěveckých sborů. Děti se představí dnes od 16 hodin ve Středisku volného času Krnov, koncertu dospělých zpěváků je věnována neděle. Od 16 hodin si sbory poslechnete v Koncertní síni sv. Ducha.

Fren dance – Frenštát p. R., od 10:00
Od 10 hodin se ve frenštátském Domě kultury můžete ponořit do víru tance, začíná Fren dance. 9. ročník taneční přehlídky šesti tanečních stylů a několika věkových kategorií na amatérské úrovni. Pokud fandíte tanci, je to pozvánka pro vás.

Festival Pestré vrstvy – Ostrava
Vybrat si můžete i ze sobotního programu ostravského festivalu Pestré vrstvy. Třeba komentovaný výstup na Zahumenici, okrajový vrchol Nízkého Jeseníku. Sraz je u Porubského bludného balvanu v 17 hodin. Nebo komentovanou prohlídku kulturní památky nádraží Ostrava-Vítkovice, které uvidíte i z ptačí perspektivy. Vede ji historik Petr Lexa Přendík a začíná v 10 hodin na tramvajové zastávce Nádraží Vítkovice.

Po stopě Karla Maye – Nový Jičín, 14:00
Kouzelný den v duchu Karla Maye můžete zažít v Hückelových vilách v Novém Jičíně. Program začíná ve 14 hodin. Kromě hudebních vystoupení nabídne výstavu historických fotografií Hückelových vil, výstavu „Po stopě Karla Maye“ nebo projekci filmu Vinetou.

Neděle 

Marian Friedl – Ostrava, 18:00
V době, která s sebou přináší hluboká zamyšlení nad situací na Ukrajině, si vás dovolujeme pozvat na koncert Mariana Friedla a Kudlanek z Kudlovic, který se uskuteční v 18 hodin v Evangelickém Kristově kostele v Ostravě. Tím, že navštívíte koncert, si odnesete nejen krásný zážitek, ale zároveň přispějete na nákup léků pro Ukrajinu.

Marian Friedl

Workshop Těší mě, sousede! – Ostrava, 10:00
O tom, jak by vypadal dům vašich snů a co pro vás vlastně znamená domov, si budete moct popovídat na workshopu Těší mě, sousede!, který se koná nejen pro děti a rodiče z Ukrajiny. Vyrobíte si své domečky snů, které si pak pečlivě vyzdobíte, vybarvíte a vybavíte. Začátek workshopu je v 10 hodin a pořádá ho PLATO Ostrava. 

Bleší trh – Bruntál, od 9:00
Jestli se vám doma válí staré či nepotřebné věci, zkuste jim dát druhou šanci na bleším trhu v Bruntále. Zde budete mít možnost pořídit či prodat ojedinělé předměty z druhé ruky. Na trh můžete zavítat od 9 hodin.

Festival Pestré vrstvy – Ostrava
V rámci festivalu Pestré vrstvy se můžete přijít podívat v 17 hodin do Staré arény na besedu o historii migrace v Ostravě. Odborníci nám prozradí, kdo byli lidé, kteří do města přišli hledat živobytí a jaká pozitiva a negativa to s sebou neslo. 

Poslední naše pozvánka z programu festivalu Pestrých vrstev v Ostravě je na komentovanou prohlídku za příběhy ze života kluků a holek v hornické krajině Slezské Ostravy. Historik Tomáš Majliš přiblíží dobu, kdy v okolí Luciny mezi Zárubkem a Hranečníkem vyrůstal i slavný rodák Hugo Vavrečka. Akce začíná u staré lípy na Podborčí ve 14 hodin.

Historie sportu na Třinecku – Třinec
V Muzeu Třineckých železáren a města Třince si můžete prohlédnout výstavu věnovanou sportovní činnosti na Třinecku od prvopočátku až do dnešních dní. Mapuje nejstarší spolky a kluby, přibližuje významná výročí i osobnosti třineckého sportu. A nabízí víc než 500 kusů exponátů.

Burger street festival – Ostrava
Dnes máte poslední možnost ochutnat burgery vyhlášených podniků na Burger street festivalu, který se koná u Nové Karoliny. Burgermakeři pro vás nachystají tradiční varianty burgerů, i neotřelé kombinace inspirované celým světem.

Burgery pro vegetariány jsou ekologické, etické a také zdravé

Pozvání do divadla – Ostrava, 16:00
V Divadle 12 se dnes v 16 hodin odehraje představení Hodný pan doktor. Neil Simon je mistrem dialogu, Čechov je mistrem kresby lidského charakteru. Z jejich spojení vzniká devět krásných, zábavných, velmi lidských divadelních anekdot. 

Pohádkový kolotoč – Karviná, 16:00
Do Karviné můžete zajít na Pohádkový kolotoč. Divadelní soubor Harlekýn přichystal pohádku s překvapením. Děti si totiž vylosují představení, které se poté bude hrát. Akce v malém sále Městského domu kultury začíná v 16 hodin.

autoři: Petra Štrymplová , Renáta Václavíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...