Rozlehlá rašeliniště, minerální prameny a bublající mofety. To je přírodní rezervace Soos na Chebsku

Národní přírodní rezervací Soos nás provedl její správce Zdeněk Soukup
Národní přírodní rezervace Soos se nachází na Chebsku na západě Čech, v blízkosti Františkových Lázní. Jde o rozlehlé chráněné území na ploše větší než 263 hektarů, které nemá ve střední Evropě obdoby.
Nacházejí se tam unikátní slanomilné řasy a rostliny, minerální prameny a také bublající a zapáchající mofety, kterým se lidově říká bahenní sopky. Jsou to vývěry oxidu uhličitého, který prostupuje trhlinami v půdě, vytlačuje část povrchové vody a v místě výstupu zdánlivě přivádí vodu do varu.
Celé území zásadně ovlivnila povrchová těžba rašeliny, která začala již ve středověku. Její hlavní rozvoj nastal ale až v 19. století, kdy měl v Soosu továrnu podnikatel Heinrich Mattoni. Těžba nerostných surovin byla definitivně ukončena v polovině minulého století. Od roku 1964 je Soos chráněnou přírodní rezervací.
Rezervací vede naučná stezka dlouhá přibližně dva kilometry. Kdo se po ní vydá, dozví se z informačních panelů mnoho zajímavostí. Popisují totiž nejen geologické výjimečnosti této lokality, ale třeba také unikátní faunu a chráněné živočichy, kteří tu žijí.
Cestou návštěvník míjí i na pramen minerální vody. Jmenuje se Císařský pramen a je prý nejchutnějším a také nejteplejším pramenem v celé Chebské pánvi. Jeho celoroční teplota se pohybuje okolo 17 stupňů Celsia. Stezka vede také po dně vyschlého slaného jezera, kde ze schránek řas - rozsivek vznikla evropská rarita, takzvaný křemelinový štít.
Naučná stezka je pro návštěvníky otevřená až do 30. října každý den, v listopadu si pak rezervaci mohou zájemci prohlédnout pouze o víkendech.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.