Ruce myjeme mýdlem, čočky jen roztokem, připomíná optometristka Markéta Malá

20. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Optometristka Markéta Malá

Pro koho jsou kontaktní čočky vhodné a pro koho naopak ne? Jak je třeba se o ně starat a jaké zdravotní potíže nám hrozí, když s nimi nebudeme správně nakládat a dobře o ně pečovat?

Nesmírně důležitá je hygiena při nasazování kontaktních čoček. Musíme dbát na to, čím si ruce myjeme, do čeho si ruce utíráme a čeho se následně dotýkáme.

„Velice důležité je umývat si ruce mýdlem, nikdy ne dezinfekcí – to by vás v očích štípalo. Pořádně opláchnuté ruce je dobré utírat do nějaké utěrky, která není chlupatá,“ říká v rozhlasové Lékárně Markéta Malá, optometristka Očního centra Agel v Ostravě.

Současně varuje před umýváním čoček čímkoliv jiným než roztokem, který je k tomu určený. „Když už tento speciální roztok v dané chvíli nemáte, zkuste použít aspoň fyziologický roztok,“ dodává.

Při nedodržení hygienických zásad vám může hrozit infekce, která se může dostat i do hlubších očních tkání. „Může se stát, že vám rohovka zešedne, vytvoří se tam vřed. A v horším případě můžete přijít k lékaři už pozdě,“ varuje.

Rady, jak se starat o kontaktní čočky i o zrak, pro koho jsou čočky vhodné a pro koho ne, uslyšíte v záznamu naší rozhlasové Lékárny. Dozvíte se také, jaké je v souvislosti s používáním čoček riziko koronavirové nákazy.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová