Ruku před pusu! Kašlete do ohybu lokte. Kdo kašle na lidi, je bezohledný, vzkazuje Kateřina Cajthamlová

28. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Dát ruku před ústa jen naoko je o ničem. Kašlete do ohybu lokte | Foto: Shutterstock

Ruku před pusu! Kašlete do ohybu lokte. Kdo kašle na lidi, je bezohledný, vzkazuje Kateřina Cajthamlová

Kašel jako takový není nemoc, ale příznak. Patří mezi nejběžnější potíže, které zaznamenáváme. „Kašel je reflex. Čím častěji se kašle, tím častěji se budí za stále menší vyvolávací příčiny,“ říká Kateřina Cajthamlová v pořadu Vesele a zdravě.

Dlouhotrvající kašel je třeba vyšetřit. Kašlat však můžeme i z jiných příčin, než jsou běžné virové nebo bakteriální infekce:

  • Podráždění chemické – vlivem dráždivých látek
  • Podráždění tepelné neboli termické dráždění dýchacích cest, například při chůzi do kopce v zimním počasí. Může souviset i s alergií na chlad
  • Podráždění mechanické – při vdechnutí cizího tělesa
  • Psychogenní vliv – při mluvení si musíte odkašlat, a to mění mechaniku dýchání

Starší lidi může trápit kardiální kašel. „K tomuto typu kašle dochází při nesprávném odtoku krve z plic, kdy selhává pravá srdeční komora,“ říká lékařka.

Čtěte také

Někdy kašel dokonce nemusí souviset s dýchacími cestami. „Na vině je neurogenní příčina, kdy dochází k dráždění nervových zakončení podél páteře. Může to být například při špatném držení těla nebo při některých postiženích hrudní páteře, kdy je hrudník příliš stáhnutý a dýchání není tak hluboké.“

Kašel můžou způsobit i léky na odvodnění, kdy je výsledkem větší zahlenění organismu.

Ruku před pusu

Při kašlání je zvykem zakrýt si ústa. „To děláme na ochranu svého okolí, protože při kašli do okolí rozstřikujeme miniaturní kapičky hlenu z dýchacích cest a zároveň můžeme vykašlávat různé viry a bakterie.“

Pokud kašlete do dlaně, je tu riziko, že tou rukou pak na něco sáhnete. „Od doby covidové už víme, že to nemáme dělat. Kašlete nejlépe do ohybu lokte a nekašlete na lidi. Kdo kašle na lidi, je bezohledný,“ vzkazuje známá lékařka.

Černý kašel

Záducha nebo dávivý kašel jsou také označení pro černý kašel. „Způsobuje ho bakterie, která napadá pouze člověka. Ta vyrábí dráždicí toxin, a čím víc kašlete, tím víc dráždíte sliznici. Člověk pak bývá dušný, nemůže se pořádně nadechnout,“ vysvětluje Kateřina Cajthamlová.

Čtěte také

Příznaky se někdy dostaví až tři týdny od nákazy. „Záleží, jestli člověk byl očkovaný. Symptomy se mění podle toho, kolik je jedinci let a jestli netrpí dalším přidruženým onemocněním.“ Nejnakažlivější je člověk v první fázi, tedy v prvních dvou týdnech, kdy kašel vypadá jako běžné onemocnění dýchacích cest.

Druhá, záchvatovitá fáze trvá dva až šest týdnů, někdy i dva měsíce. Záchvaty probíhají hlavně v noci. Důležitá je včasná diagnóza. Očkování z dětství už nemusí být funkční, proto je dobré poradit se se svým praktickým lékařem ohledně přeočkování.

kašel , černý kašel , nemoc , choroba , rýma , nákaza

Rady na závěr

Při problémech s kašlem se doporučují inhalace, hodně pít, aby se naředil hlen a spánek v polosedě. Pokud je za kašláním neurogenní příčina, zkuste rehabilitační cvik: vleže na zádech protahujte ruce do polohy ukřižovaného, u toho se pomalu nadechujte. Při výdechu veďte ruce do zkřížené polohy na hrudník.

Říká se, že zpěváci a lidé, kteří hodně hovoří, by měli dělat dechová cvičení, aby si upravili mechaniku dýchání. Pokud je za kašláním psychogenní vliv, můžou pomoct antidepresiva.

Pokud se v hlenu objeví nitky krve, běžte neprodleně k lékaři.

Co nám tělo říká, když nás zachvátí kašel? Podle čeho poznat, zda je kašel suchý, vlhký, dráždivý a jaké zvolit správné kapky? Jak může pomoct čokoláda? Jak správně provést Valsalvův manévr? Poslechněte si v pořadu Vesele a zdravě s Kateřinou Cajthamlovou.

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.