Rychlé jablečné recepty: zkuste si připravit pyré, čaj ze slupek nebo jablečnou dřeň

15. listopad 2023

Potřebujete rychle nastrouhat jablka? Zbavte je jádřinců a slupky, vše dejte do mísy a vezměte náčiní na šťouchání brambor! Tím jablka zpracujte – jde to rychle a je to snazší než strouhání.

Oblíbenou formou zpracování jablek je pyré, oloupaná a nakrájená jablka vložíte do hrnce s troškou vody, přidáte špetku soli a dusíte doměkka. Poté rozmixujete a osladíte, kombinovat je můžete i s jiným ovocem.

Pokud byste přesnídávky nestíhali spotřebovat, zamrazte je na zmrzlinovou jablečnou dřeň. Za připomenutí stojí i to, že nastrouhaným jablkem se dá zahustit přílohové zelí namísto jíšky.

V přesoleném nebo přepepřeném pokrmu dokáže kousek syrového jablka následky této nehody zmírnit.

Jablečné slupky nemusí po oloupání putovat do koše, zalijte je studenou vodou a přiveďte k varu a 10 minut povařte, přeceďte, dochuťte medem a na světě je skvělý domácí jablečný čaj. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.