Se splavněním Odry z Polska do Ostravy se nezačne dřív než v roce 2030

2. červen 2018 05:05

Dopravní experti debatovali v Bohumíně o budoucím splavnění řeky Odry z Polska do Ostravy. Podle nich by výstavba plavebního kanálu Dunaj-Odra-Labe měla stát 610 miliard korun.

Část kanálu z polské Kozle do Ostravy přijde zhruba na 40 miliard, jak zaznělo v Bohumíně na Oderském fóru, kde se tento týden setkali zástupci české i polské strany, aby se vzájemně informovali o přípravách této klíčové dopravní stavby. Pořád ale nejsou dořešené problémy, které se týkají průchodu kanálu chráněnými oblastmi.

Například hned u státní hranice. „Tady, v bohumínských meandrech Odry, je úplně jiný svět. Když sem vkročíte, načerpáváte energii. Nic se tady neupravuje a řeka si dělá, co chce,“ říká Libor Krišica. Je strážcem přírody a hlídá chráněné meandry řeky Odry v Bohumíně.

Podle plánu má plavební kanál na Oderské vodní cestě vést právě tudy. To se ale zřejmě změní na jinou trasu a jiný průchod hranicí, odhaduje Luděk Sosna z ministerstva dopravy.

Polská strana reaguje zatím velmi opatrně. Przemysław Żukowski z tamního ministerstva námořního hospodářství a vnitrozemské plavby odhaduje, že jasněji by mohlo být v příštím roce.

Čtěte takéPolsko oprášilo myšlenku kanálu Dunaj-Odra-Labe. Chystá ho s Čechy a Slováky

Kompromis se určitě najde, a nejen tady, i v dalších kolizních místech kvůli ochraně přírody, myslí si Pavel Bartoš ze Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje.

„Vemte si, kolik bylo řečí kolem Gabčíkova. Dnes je součástí všech vodních systémů. Zlepšily se parametry spodní vody, zlepšily se podmínky pro ptactvo a jiné živočichy. Prostě ta příroda to vstřebá, ona není hloupá, ona to umí,“ dodává Bartoš.

Do dvou měsíců by mělo ministerstvo dopravy zveřejnit podrobnosti ze studie proveditelnosti. První stavby prodloužené Oderské vodní cesty až do Česka se dají podle odhadu očekávat nejdříve v roce 2030.

autor: mrk
Spustit audio