Seniorkám, které žily nebo pracovaly na Slovensku, stát krátí důchod i výchovné

14. duben 2023 14:12

Dvaasedmdesátiletá paní Eva z Ostravy očekávala, že na takzvaném výchovném dostane za pět dětí 2,5 tisíce korun, 500 za každé z nich. Příplatek za vychované děti je podle zákona od ledna součástí starobního důchodu. Jenže, na účet jí přichází jen necelých sedm stovek. Eva má minulost v Česku i na Slovensku, děti měla v době společného státu. Seniorů, kterým výchovné krátí právě československá minulost, může být podle úřadů až několik tisíc.

„Mám nízký český důchod, tak jsem si řekla: mám pět dětí, tak dostanu dva a půl tisíce, ale skutek utek,“ popisuje 72letá paní Eva z Ostravy. Její starobní důchod se skládá z české a slovenské části, dohromady je to něco málo přes 12 tisíc českých korun.

Výchovné začal český stát vyplácet od začátku letošního roku. Eva si slibovala přilepšení. Dostala ale jen 678,- korun. „Jiní berou peníze za nic a vy odpracujete 40 let, dáte státu pět dětí, a co mi zůstalo. Nic. Ještě že mám hodné děti, které se o mě postarají,“ dodává.

A taky má českého manžela. Jinak by, jak říká, snad ani nevyžila. Výchovné za děti se jí totiž podle platných pravidel krátí stejně jako samotný důchod. „Vzhledem k tomu, že jí náleží jen asi 27 procent českého důchodu, přizná se jí k tomu jen asi 27 procent výchovného, tedy 678 korun. Za zbytek doby pojištění náleží ženě důchod ze slovenského systému, který se vypočte podle tamějších pravidel,“ vysvětluje mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta.

Každý z nástupnických států Československa jde vlastní cestou. Svou podobu výchovného zavedli od letošního roku i na Slovensku. „Rodičovský důchod bude vyplacený v jedné sumě za celý rok 2023 a od roku 2024 bude vyplácený pravidelně, měsíčně,“ říká mluvčí slovenské státní Sociální pojišťovny Martin Kontúr.

Pro Evu je to jen částečně dobrá zpráva. Na Slovensku žije a pracuje jedna její dcera, za kterou dostane přibližně 500 korun měsíčně. Ani když složí platby z obou zemí dohromady, na plnou výšku výchovného v čistě české verzi zdaleka nedosáhne.

Spustit audio