Slavný psychoanalytik Sigmund Freud udělal první krůčky v rodném Příboře
Sigmund Freud přišel na svět v severomoravském Příboře 6. května 1856. Tehdy se jeho křik začal rozléhat pravděpodobně jednou z poměrně malých a skromných místností v patře dvoupodlažního měšťanského domu, kde si rodina Freudových pokoj pronajímala.
Sigmund byl nejstarším ze šesti dětí z třetího manželství židovského obchodníka s látkami Ja'akova Freuda a Amálie Nathanové. Rodina žila v Příboře tři roky, než se odstěhovala do Lipska a poté usadila ve Vídni.
Po Sigmundu Freudovi se z doby jeho raného dětství stráveného v Příboře nic nedochovalo. Díky rekonstrukci rodného domu, kterému byla v roce 2006 navrácena co nejvěrnější podoba z poloviny 19. století, se ale návštěvníci mohou dozvědět mnohé o pozdějším neobyčejně plodném životě a díle slavného příborského rodáka.
Expozicí nazvanou „Sigmund Freud s námi“ provází návštěvníky hlas samotného Freuda, jehož figurínu v šedém tvídovém saku mohou vidět sedět na židli v audiosále v přízemí. Námět expozice vychází z karikatur Vladimíra Jiránka, které svou animovanou podobou v úvodním filmu pozvou návštěvníka do expozice a následně se objeví i v jednotlivých místnostech. Animovaná figurka profesora Freuda hlasem psychoanalytika vtipně zapojuje účastníky do prohlídky rodného domu.
Jedna z místností muzea dostala podobu knihovny a představuje jak knihy o Sigmundu Freudovi, tak publikace, které sám napsal. Mezi nejzajímavější exponáty patří kniha o alpské přírodě a fauně, kterou Sigmund Freud dostal darem ve svých 12 letech jako premiant gymnázia ve Vídni. Příboru ji u příležitosti zpřístupnění rodného domu z pozůstalosti daroval Freudův pravnuk.
Rodný dům v Příboře, do kterého přijíždějí nahlédnout zájemci z celého světa, má otevřeno denně kromě pondělí. Jen pár metrů od příborského náměstí jej nemůžete minout už proto, že před ním stojí Freudova slavná pohovka – ovšem v podobě měděné plastiky, na které můžete poležet, popřemýšlet, anebo si nechat něco zdát.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...