Slovenská strela představovala světovou špičku po stránce designu i techniky. A udivuje i dnes

S kurátorem muzea Radimem Zátopkem hovořila redaktorka Iva Havlíčková
Zveme vás na prohlídku legendárního motorového vlaku z roku 1936 – Slovenské strely. A také na zajímavé vyprávění kurátora tamního muzea, který detailně zmapoval historii tohoto vozu.
Historický vlak přezdívaný Slovenská strela patřil v době svého vzniku k zázrakům železniční dopravy. Když se rychlostí kolem 130 kilometrů v hodině řítil mezi Prahou a Bratislavou, neměl na československých kolejích konkurenci. Teď stojí vůz z roku 1936 v prosklené expozici hned vedle Muzea nákladních automobilů Tatra v Kopřivnici. Jak připomněl v rozhovoru kurátor muzea Radim Zátopek, v provozu pro cestující byl ale jen po krátkou dobu. Višňově červený vlak přitom ve své době představoval světovou špičku po stránce designu i techniky. Po náročné renovaci, která skončila před necelými čtyřmi lety, je vůz plně funkční a čas od času při zvláštních příležitostech vyráží na koleje.
Související
-
Jako nový. Rekonstruovaný rychlovlak Slovenská strela přejel z Přerova do Kopřivnice
Rychlovlak Slovenská strela se vrátil do muzea v Kopřivnici. Uplynulého více než dva a půl roku ho měli v péčí pracovníci Českomoravských železničních opraven v Přerově.
-
Příběh Slovenské strely je napínavější, než by si kdo myslel. Setkání s Michaelou Veteškovou
Zavedeme vás na Vsetínsko, do prostředí rozhlasu a mezi knihy, což souvisí s Michaelou Veteškovou - rozhlasovou redaktorkou a spisovatelkou, která píše pro děti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.