SmartWings zruší 124 letů odlétajících během léta z Ostravy

Boeing B-737 MAX8 společnosti Smartwings v Mladé Boleslavi v roce 2018.

Letecká společnost SmartWings zruší 124 letů odlétajících během léta z Mezinárodního letiště Leoše Janáčka nedaleko Ostravy, jde o 13 procent sezonních letů. Důvodem je pozastavení provozu letounů Boeing 737 MAX po leteckých nehodách těchto strojů. Zrušení se dotkne hlavně turistických spojů. Letiště situaci řeší s cestovními kancelářemi.

„Společnost SmartWings dnes informovala o zrušení 124 letů v průběhu letní sezony. Jedná se o zhruba 13 procent ze všech sezonních letů, které byly z ostravského letiště v tomto roce plánovány,“ řekla mluvčí letiště Kateřina Pustějovská.

Kraj chce přilákat na mošnovské letiště nákladní dopravce

Letiště Leoše Janáčka Ostrava (ilustrační foto)-

Rozporuplné zprávy přicházejí z mošnovského letiště. Zatímco počet cestujících se vloni zvýšil, pravidelné linky ubývají. Moravskoslezský kraj chce teď na letiště přilákat nákladní dopravce. Připravuje připojení logistické zóny na železniční trať a stavbu haly pro překládání zboží z letadel.

Zrušení podle ní pravděpodobně nejvíce postihne vybrané lety do egyptské Hurghady a Marsy Alam, dále do bulharské Varny a na řecký ostrov Kos. Odlety do ostatních letních destinací se uskuteční podle plánu.

„Děláme maximum pro to, aby dopady na provoz a naše cestující byly co nejmenší. Aktuálně jednáme s 11 leteckými přepravci z Egypta, Bulharska, Turecka a Řecka, abychom nahradili co nejvíce z těchto zrušených letů,“ řekl obchodní ředitel Letiště Ostrava Stanislav Bujnovský.

„S cestovními kancelářemi tuto situaci intenzivně řešíme. Podařilo se nám již zajistit dopravce, který má dostatečné kapacity na to, aby s největší pravděpodobností realizoval všechny zrušené lety z Ostravy do Egypta,“ dodal.

Podobnou situaci řeší i Pardubice

Podobnou situaci řeší i letiště v Pardubicích. Část tamních charterových letů v turistické sezoně zajistí z Pardubic do bulharského Burgasu, na Krétu, Rhodos nebo do turecké Antalye společnost CK Fischer.

Provoz letadel 737 MAX je nyní pozastaven i v dalších částech světa včetně Evropy kvůli dvěma tragickým nehodám tohoto stroje v Indonésii a v Etiopii. Firma pozastavila také dodávky zákazníkům. Nyní se snaží zlepšit software, aby zajistila, že se podobné nehody nebudou opakovat. Etiopští vyšetřovatelé označují za jeden z faktorů březnové tragédie softwarový problém stabilizačního systému MCAS.