Sociální šatník ostravské Charity pomohl za pět let existence tisícům lidí

22. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Někdy moc znamená málo...

Máte doma nepotřebné oblečení a nevíte co s ním? Lidé v Ostravě ho mohou darovat třeba do šatníku ostravské Charity. Ten funguje v městském obvodu Vítkovice už pět let. I díky dárcům oblečení z šatníku doteď pomohlo více než šesti tisícům lidí.

„Teď nám pán přinesl žádanku, kterou mu vyplnili na Charitě. Má tady běžné prádlo, jako jsou ponožky, spodní prádlo, krátký rukáv, mikina nebo svetr, kalhoty. Co najdeme podle jeho velikosti, to mu nabídneme. On si to vezme nebo ne,“ vysvětluje pracovník charitního šatníku Břetislav Babiář.

Šatník pomáhá i nedalekému azylovému domu sv. Františka. „Hlavně pomáhá našim klientům, kteří toho oblečení mnoho nemají. Kromě azylového domu máme ještě noclehárnu a tam je těch klientů, kteří toto potřebují, ještě víc,“ dodává vedoucí azylového domu Jiří Linart.

Šatník za dobu své existence pomohl 6327 uživatelů, vydáno bylo 56.400 kusů ošacení. „V průběhu těch let jsme ve statistice vysledovali, že meziročně počet vydaného šatstva významně roste. V roce 2015 jsme začínali na necelých 6000 kusech a v loňském roce jsme lidem v nouzi vydali 16 tisíc kusů ošacení,“ počítá mluvčí ostravské Charity Dalibor Kraut.

A zájem přetrvává i u dárců, kteří mohou i nadále nepotřebné oblečení darovat buď přímo v Charitě nebo přes speciální charitní kontejnery.

autor: Tomáš Pika
Spustit audio