Soud potrestal vězením žháře, kteří zapálili dřevěný kostel v třineckých Gutech

28. červen 2018 14:19
Zprávy , Zprávy

Krajský soud v Ostravě poslal do vězení trojici mladíků, kteří loni v srpnu podpálili vzácný dřevěný kostel v Gutech na Třinecku. Vyměřil jim tresty ve výši 3,5 roku, osm a devět let. Nejvyšší trest dostal muž, který akci vymyslel. Oheň loni v létě způsobil škodu přesahující 20 milionů korun, historická škoda je ale nevyčíslitelná.

Otázka, co bylo motivem činu, zůstala i po skončení soudního procesu nezodpovězena, přestože se všichni obvinění k činu částečně přiznali. „Žádný obžalovaný neřekl, proč to vlastně udělali. Tvrzení, že je to jen tak napadlo, soudu nepostačuje,“ řekla soudkyně Lenka Čechová.

Jeden z možných důvodů vyplynul z psychologického posudku. Dnes devatenáctiletý mladík, který byl iniciátorem akce, je tělesně postižený, trpí vzácnou nevyléčitelnou chorobou a chodí jen o holi. Znalkyně nevyloučila, že motivem pro zapálení kostela mohla být pomsta bohu za to, že jej tato choroba postihla.

V Ostravě dnes začal proces s mladíky, které žalobce viní ze zapálení kostela v Gutech

Z  dřevěného kostela nezůstalo téměř nic

Jeden má mírné sklony k extremismu, druhý rád rozdělává oheň a pozoruje plameny. Tak soudní znalci podle státního zástupce Josefa Šuhaje vyhodnotili osobnosti dvou hlavních obžalovaných v kauze úmyslného zapálení středověkého dřevěného kostelíku v Gutech na Třinecku. Soud se třemi mladíky začal v pondělí u Krajského soudu v Ostravě.

Zapálení kostela mladík podle soudu nějakou dobu plánoval. Inspiraci mohl najít při poslechu takzvaného severského metalu, kde se o zapalování kostelů zpívá. S dalším nyní devatenáctiletým mužem se domluvil, že mu bude k dispozici jako řidič, a s plánem uskutečnit žhářský útok pak seznámil svého tehdy sedmnáctiletého kamaráda.

Samotnou akci uskutečnili dva dny před tím, než nejmladší z trojice dosáhl plnoletosti. Proto byl tento chlapec souzen jako mladistvý a proces byl až na vyhlášení rozsudku neveřejný. Podle soudních znalců má mladý muž mírnou zálibu v rozdělávání ohně a v jeho pozorování, nejde ale o pyromanii. Svému kamarádovi prý chtěl pomoct, protože je postižený.

Natáčeli si, jak kostel hoří

Obžalovaní společně koupili benzin, který načerpali do čtyř plastových lahví. Na místě kostel nejprve obhlédli a ujistili se, že tam nikdo není. Sedmnáctiletý mladík pak tři lahve položil k zadní stěně kostela, benzin ze čtvrté na ně a kolem nich rozlil a škrtl zapalovačem. Jak kostel hoří, si natočili mobilním telefonem.

Řidič, který zůstal v autě, tvrdil, že své známé sice na místo dovezl, nevěřil prý ale, že kostel opravdu zapálí. Soud mu to neuvěřil. „Viděl, že čerpají benzin a že obžalovaný mladistvý má speciální zapalovač,“ řekla soudkyně.

Požár dřevěného kostela z 16. století v Třinci

Před jízdou se prý řidič navíc ptal, jestli si má zamazat poznávací značku. „Už tehdy mu muselo být jasné, že to nebude jenom nějaká projížďka,“ řekla soudkyně.

Řidič prý svým známým po činu nadával, ale pak od nich vzal 4000 korun za pomoc. V autě obžalovaní mluvili o tom, že je třeba ještě zapálit kostel na Bílé. Řidič se pak přihlásil policii, která všechny pachatele zatkla dva dny po požáru.

Polehčujícími okolnostmi podle soudu bylo to, že se obžalovaní činu dopustili ve věku blízkém mladistvému a že do té doby žili řádně a nebyli trestáni. Přitížilo jim naopak, že čin spáchali s rozmyslem, a iniciátorovi akce, že k tomu svedl mladistvého.

Na místě vznikne replika

Soudkyně řekla, že od 16. století kostel odolal všemu, až jej obžalovaní podpálili bez jakéhokoli důvodu a úcty k historické památce. „Soud udivila absolutní absence jakékoli lítosti u obžalovaných,“ řekla soudkyně.

Řidič dostal trest na samé spodní hranici sazby, která činila osm až 15 let vězení. Mladistvému, který samotný akt provedl a od soudu odešel se třemi a půl rokem, hrozil rok až pět let vězení.

Dřevěný kostel v Gutech má znovu stát do dvou let. Biskupství už plánuje obnovu

Projektová dokumentace, která byla použita při opravě kostela v roce 2012

Před týdnem z něj zůstala jen hromada ohořelých trámů. Ostravsko-opavské diecéze už má ale plány na obnovu dřevěného kostelíka v Třinci-Gutech. A věří, že do dvou let se v replice kostelíku uskuteční první mše.

Dva obžalovaní se na místě odvolali, třetí si ponechal lhůtu stejně jako státní zástupce Josef Šuhaj, který řekl, že soud uložil obžalovaným dokonce přísnější tresty, než požadoval, a že zváží případné odvolání v jejich prospěch.

„Domnívám se, že se jedná o osoby blízké věku mladistvých. A nějaké zbytečné, dle mého názoru drakonické tresty uložené jako nepodmíněné, v jejich případě za situace, kdy jsou v podstatě dobře resocializovatelní a určitě je zájem na tom, aby spíše vydělávali a hradili způsobenou škodu, si myslím, že právě nejsou na místě,“ řekl Šuhaj.

Vzácný středověký kostel Božího Těla byl národní kulturní památkou. Požár způsobil na mobiliáři škodu téměř 6,7 milionu korun, škoda na budově kostela byla vyčíslena na 14 milionů. Na místě shořelého kostela vznikne věrná replika, její stavbu by z velké části měla zaplatit pojistka. Náklady spojené s mobiliářem by měla hradit sbírka vyhlášená radnicí v Třinci. Nový kostelík by měl být postaven na jaře 2019.

zdroj: ČTK
Spustit audio