Sova & Slamák: Nad Řípem se blýská

6. březen 2023

Jakub Slomiany je jméno, které není v hudebním a rozhlasovém éteru příliš povědomé. Známější je určitě v televizním prostředí, protože Jakub už dlouhá léta pracuje jako dramaturg České televize Ostrava.

Slomiany vystudoval žurnalistiku na Filozofické fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Už během studií ho to táhlo k televizi. Svou bakalářskou práci napsal na téma vývoj publicistiky a dokumentu ostravského studia České televize se zaměřením na cyklus Ta naše povaha česká. Pod ním je Slomiany podepsán jako dramaturg. Dále můžeme jeho jméno najít u oblíbených pořadů Náš venkov, Sváteční slovo a tak dále.

Proč se Jakub ocitl v Hudebním přístavu? Jednou z jeho libůstek je folková muzika, které se věnuje v autorské dvojici Sova & Slamák. Můžete hádat, který ze dvou pánů je Jakub Slomiany. Pod hlavičkou dua Sova & Slamák má Jakub na svém kontě zatím jen jediné album s názvem Nad Řípem se blýská. Tento debut byl ovšem natolik výrazný a přesvědčivý, že jim vynesl dokonce nominaci na Cenu Anděl za rok 2015.

Jakub Slomiany slaví narozeniny 11. března a narodil se před sedmačtyřiceti lety. Ideální příležitost popřát mu všechno nejlepší a objevit jej jako zajímavého písničkáře. Album Nad Řípem se blýská za takový objev rozhodně stojí.

Příjemný poslech Českého rozhlasu Ostrava vám přeje Milan Bátor. 

autor: Milan Bátor
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová