Špinarová na prodej. Kde skončí socha slavné ostravské zpěvačky?

9. duben 2019

Bronzová plastika Věry Špinarové v centru Ostravy bude na prodej. Rozhodli o tom radní centrálního ostravského obvodu. Aby ale sochu mohli případným zájemcům nabízet, musí s tím souhlasit i její autor – sochař David Moješčík. Socha prozatím zůstane na svém místě, už na podzim to ale má být jinak.

„To rozhození rukou je asi moc vysoko. Ona sice byla divoká, ale že by ruce měla mít až tak nahoře... a ani podoba obličeje není dokonalá. Vrátila bych ji panu, co ji vyrobil, na zahrádku,“ říká 44letá kuchařka Pavla, která Věru Špinarovou osobně znala.

Podoba sochy a místa, kde stojí, se jí nelíbí. Plastiku by nejraději odstranila. Její přání se jí možná vyplní. Radní centrálního ostravského obvodu totiž rozhodli o prodeji sochy. Potřebují ale, aby s tím souhlasil i autor sochy David Moješčík. Radní Moravské Ostravy a Přívozu Lukáš Jansa (Piráti) tvrdí, že se radnice snažila jeho požadavkům ustupovat. „My jsme se ještě navíc zavázali k tomu, že sochy neposkytneme ke komerčním účelům, což byl další ústupek,“ říká radní.

„My nemůžeme samozřejmě říct, komu sochu prodáme, protože zatím ani tohle nevíme. Nevíme, kde konkrétně – kdyby se nám sochu nepodařilo sochu prodat – bude umístěna, protože těch variant je více,“ doplňuje Lukáš Jansa.

Syn Věry Špinarové žádá odstranění sochy své matky z centra Ostravy

Syn Věry Špinarové Adam Pavlík sochu kritizuje

Odstranění sochy své matky z centra Ostravy. To žádá syn Věry Špinarové Adam Pavlík. Příští týden o tom chce jednat s vedením centrálního ostravského obvodu, který sochu zaplatil. Socha zpěvačky stojí v Husově sadu sotva pár dnů, ale vzbuzuje velkou kritiku.

Výtvarník David Moješčík se ale na věc dívá úplně jinak. Pokud chce obvod získat jeho podpis, musí třeba jasně určit, kam by plastiku přestěhoval. „Stojím si za tím, že ta socha byla udělaná tak, jak bylo zadání. A jestli chtějí něco měnit, tak musí přijít s konkrétním návrhem, aby bylo jasné, o co vlastně jde,“ říká Moješčík

Syn Věry Špinarové Adam Pavlík věří, že sochař s přesunutím plastiky nakonec bude souhlasit. Dílo odmítá a chce, aby z Ostravy zmizelo. „Nebráním se i nějaké variantě prodeje nebo přemístění do nějakého divadla. Ale nejraději bych byl, kdyby vůbec nebyla,“ říká Pavlík.

Pokud se do konce letošního září nenajde pro plastiku kupec, chce obvod hledat jiné místo, kam by ji přesunul.

autor: pdu
Spustit audio

Související