Stará ostravská dělnická kolonie Mexiko vypadá jako kdysi. A přitom stále žije
Celá stovka dělnických kolonií kdysi stávala v jednom jediném městě - v Ostravě. Osady se tak nesmazatelně vepsaly do její historie i architektonické podoby. A také do paměti lidí, kteří v koloniích prožili svá často nejlepší léta a neopakovatelné osudy.
Budování dělnických kolonií šlo ruku v ruce s rozvojem průmyslu a těžby uhlí. Jejich vznik se v Ostravě datuje do druhé poloviny 19. století. Kamenouhelné doly a koksovny, ale také Vítkovické železárny a další průmyslové podniky stavěly tyto kolonie pro své dělníky.
Dělnické kolonie měly často podobu několika desítek zděných domků, propojených dvorky a zahrádkami. Tak vypadá i kolonie Mexiko, která v ostravské městské části Petřkovice stojí dodnes. Název Mexiko připomíná, že dělnické kolonie často vznikaly na perifériích a obyvatelé města to do nich měli stejně daleko jako do Ameriky.
Dnes je kolonie Mexiko velice příjemná čtvrť, až polovenkovského charakteru, dopravně velmi dobře dostupná, přitom klidná, a svými obyvateli, dnes už majiteli domků, pěkně udržovaná.
Zvětšit mapu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...
Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Lidský faktor
Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová