Starostové karvinských obcí jsou po jednání s hygieniky klidnější

15. červenec 2020 08:10
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hlavní hygienička Moravskoslezského raje Pavla Svrčinová

Starostové z Karvinska jednali s hygieniky na téma koronaviru. Právě doly na Karvinsku jsou jedním z ohnisek nákazy v zemi a starostové si stěžovali na špatnou informovanost, chytrou karanténu i některé další opatření proti šíření koronaviru. Hygienici se s nimi dohodli, že v každém okrese vyčlení zaměstnance, který bude mít komunikaci se starosty na starosti.

Starostové se s hygieniky sešli na magistrátě v Karviné, kde stále platí přísnější pravidla, a tak všichni měli roušky. Vývoj v regionu, který v posledních týdnech nemoc Covid-19 nejvíce zasáhla, je ale povzbudivý. „Zatím v Karviné výskyt onemocnění jde dolů. Většinou jsou to dohledané kontakty,“ řekla po jednání ředitelka krajské hygienické stanice v Ostravě Pavla Svrčinová.

Čtěte také

Podle ní si vyříkali i nejasnosti, které starosty zneklidňovaly. Třeba proč se data a informace o nemocných různí. „My třeba vykazujeme nemocné až v okamžiku, kdy s nimi máme uděláno epidemiologické šetření, víme, odkud se mohl nakazit, koho mohl nakazit a tak podobně,“ dodala Svrčninová.

Svaz měst a obcí Karvinska minulý týden v prohlášení kritizovali vládu, ministerstvo zdravotnictví i hygieniky. Po jednání ale odcházeli spokojeni. „Odcházím s dobrým pocitem, že hygiena je hodně vstřícná a chce nám ty informace poskytovat. Snažila se nám vysvětlit hodně věcí,“ řekl předseda představenstva Svazu měst a obcí okresu Karviná a starosta Horní Suché Jan Lipner (STAN).

Podobně situaci vnímá i primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD). „Myslím, že všichni lidé, kteří jsou do toho zapojeni, dělají maximum pro to, aby se situace dostala do normálu. A jestli mohli někde testovat o týden nebo o čtrnáct dní dříve, tak to je spekulace,“ dodal.

Čtěte také

Kromě nedostatku informací starostové kritizovali i pomalé testování. Hejtman Ivo Vondrák (ANO) po schůzce řekl, že kraj už testovací kapacity navýšil. „Jsem rád, že jsme navýšili odběrová místa o 25 procent, poběží to naplno. Také jsme dohodnuti se všemi laboratořemi, že budou fungovat i o víkendech, to znamená, že budou moci tyto odběry testovat,“ upřesnil Vondrák.

Tento týden začnou hygienici opět s plošným testováním zaměstnanců OKD, a to na dolech ČSM, na pomoc jim přijede i armáda.

Spustit audio

Související