Starou Bělou znovu zdobí kamenný kříž. S obnovou pomohl i mladík, který jej zničil

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Do Staré Bělé se vrací kamenný kříž

Do ostravské Staré Bělé se vrátil kamenný kříž. Sakrální památku poničila parta výrostků. Žena zemědělce ze sousedství pak hlavního výtržníka přiměla, aby okolí kříže pomohl upravit a sehnala dotace na opravu.

„Mramorový kříž ležel tady na cestě roztříštěný na padesát kusů, samotný Kristus asi na deset nebo patnáct dílů. Byla to spoušť,“ vzpomíná Markéta Nováčková, selka a zastupitelka za KDU-ČSL.

Vše nahlásila policistům a upozornila je, že se v ten den kolem kříže pohybovala skupinka neznámých výrostků. Policisté je pak skutečně našli a v mobilech mladíků našli fotky u kříže. Sedmnáctiletý chlapec se pak přiznal, že skutečně kříž povalil na zem.

„Protože je to sedmnáctiletý klučina, tak jsem si říkala, že to tak nemůžeme nechat – on musí vědět, že se to nedělá, a že když něco zkazí, tak to musí napravit. Přes mediační a probační službu jsme si dali schůzku a byl ochoten nám s opravou pomoci. Byla jsem zvědava, jestli to splní,“ popisuje Markéta Nováčková.

A kluk, který se bavil tím, že povalil kříž s Kristem na zem, pak skutečně přišel a pomáhal s obnovou, možná i sebe sama.

Spustit audio
autor: ada

Související