Studenti budou prodávat červenobílá srdíčka. Sbírka má pomoci hluchoslepým lidem

23. duben 2013

V Moravskoslezském kraji odstartovala sbírka na pomoc hluchoslepým lidem. V ulicích měst budou dnes a zítra studenti v bílých a červených tričkách prodávat červenobílá srdíčka-ořezávátka. Potkat je lze například v Novém Jičíně nebo Ostravě, ve středu se připojí i Havířov. Z výtěžku sbírky financuje sdružení LORM sociální služby a aktivity pro lidi s hluchoslepotou.

Hluchoslepých lidí žije v Česku podle odhadu asi 15 tisíc. Neobejdou se bez vodicího psa, do dlaní si kreslí tajemné klikyháky – takzvanou Lormovu abecedu – a jejich poznávacím znamením je červenobílá hůl.

Nebýt psa Pedra a červenobílé hůlky, kterou má Ladislav Holba opřenou o kolena, člověk při letmém setkání nepoznal, že téměř nevidí ani neslyší.

„Od dvou let jsem začal špatně slyšet. Je fakt, že v životě jsem neslyšel klasický lidský hlas, všechno technické. No a oči se začaly zhoršovat v roce 1983, kdy mi bylo devatenáct, a dneska je to takové, že bez pejska a bez hole nevyjdu ven,“ říká Holba.

Sám se snaží zvýšit povědomí lidí o tomto dvojím postižení. Dělá například besedy, hlavně pro děti. Že červenobílá hůl je pro hluchoslepé, má podle něj smysl připomínat.

„Protože jsou třeba řidiči, kteří nevědí, co mají dělat – jestli mají zastavit, pomoci… To všechno obnáší tahle beseda,“ vysvětluje. Snaží se prý také lidem vysvětlit, že postižený člověk někdy pomoc potřebuje, ale ne vždy. Důležité je se zeptat.

„Oni seberou toho člověka za ruku a řeknou: Pojďte, já vás zavedu na tramvaj. A já třeba nechci, já čekám na někoho jiného. Takže když ten člověk nevidí, neslyší, je nejlepší to napsat hůlkovým písmem na dlaň,“ radí Holba.

Takzvané Červenobílé dny, v jejichž rámci se sbírka uskuteční, se konají na cekem 39 místech České republiky. Jsou důležité nejen kvůli výtěžku, ale slouží i jako informační kampaň.

autoři: iha , Vojtěch Kouřímský
Spustit audio