Svatojánská věž ve Frýdku funguje už šestým rokem jako návštěvnická atrakce

Svatojánská věž ve Frýdku funguje už šestým rokem jako návštěvnická atrakce. Nabízí vyhlídku na město i vzdálené Beskydy, historickou expozici ze života farnosti a taky galerii moderního umění s řadou sezonních akcí. Připravila Petra Štrymplová.
Věž farního kostela sv. Jana Křtitele je jednou z turistických atrakcí. Nabízí vyhlídku na město i vzdálené Beskydy, historickou expozici ze života farnosti a taky galerii moderního umění s řadou sezonních akcí.
Kostelní věž jako vyhlídku i galerii současně provozuje spolek Filip Neri. Turistům se otevře v květnu, my vás ale na rozhlasovou návštěvu zveme už teď.
„Vystoupáme po 211 schodech a dostaneme se do výšky zhruba 44 metrů, přičemž celková výše věže je 72 metrů,“ říká za provozovatele Miroslav Přikryl.
Po zdolání schodů se dostanete k recepci, kde vítají návštěvníky.
Zastávka zvony
Ve věži uvidíte (a možná taky uslyšíte) tři zvony. Byly instalovány po první světové válce v roce 1918, jelikož ty původní byly přetaveny na kanóny.
„Tyto tři byly odlity v Třineckých železárnách. Bohužel jsou tak těžké, že jejich zvoněním vznikají takové vibrace, které začaly tu věž trhat. Přestalo se těmito zvony zvonit a používají se pouze na odbíjení hodin,“ vysvětluje Miroslav Přikryl.
Mezipatro nad zvony
„Teď jsme vlastně na patře, kde začíná expozice o historii frýdecké farnosti. K vidění je několik exponátů z depozitáře farnosti a panely, kde se něco dočteme o kostelích,“ ukazuje Přikryl.
„Celá expozice byla koncipována tak, aby se návštěvníci všech exponátů mohli dotýkat. Protože předpokládáme, že tady hodně chodí také rodiče nebo prarodiče s dětmi,“ doplňuje kurátorka Galerie Věž Dagmar Čaplyginová.
Více se o Svatojánské věži a všem zajímavém v ní dozvíte v magazínu Křížem krajem. Poslechněte si záznam pořadu – viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka