Tajemné objevy z dávné minulosti amatérské badatelky z Tyry
Při bádání nad historií místa, kde žijeme, očekáváme, že se dostaneme maximálně do časů našich prababiček. Že však můžeme učniti objev možná ještě z doby předkřesťanské, to se poštěstí málokomu.
Každý by měl vědět, odkud je. Není nic krásnějšího než umět a znát co nejvíce o místě, kterému říkáme domov. Domov totiž máme jen jeden.
Takový nápis stojí v pamětní knize občanského sdružení Tyra. Napsal jej tam jeden z návštěvníků jejich první výstavy. A Eva Haltofová, místní zanícená badatelka, si ta slova často připomíná.
Dnes se společně s ní vydáme za jejich největším a bezesporu také nejtěžším objevem, který je zaměstnává už sedm let. Je to obrovský kámen s podivnými obrazci.
V dávných dobách patřilo celé úzké údolí mezi kopci Kozinec, Ostrý a Javorový říčce Tyrce. Ta se tady rozlévala a měnila si koryto po každé větší povodni. Dnes je spoutaná v regulovaném toku, v údolí vyrostlo centrum obce a mnoho starých osad na kopcích zaniklo. A my můžeme jen tušit, že se mohly kdysi na stráních dít opravdu zvláštní věci.
Jsme jen amatérští badatelé, přiznala Eva Haltofová. Ale o to více jsou zapálení pro svůj objev předkřesťanské astronomické pozorovatelny. A snaží se pátrat stále dále a dosáhnout také uznání a potvrzení ve vědeckých kruzích.
Doufejme, že se jim podaří rozluštit záhadu tohoto místa a dosáhnout také vědeckého uznání jejich teorie o keltské astronomické pozorovatelně.
Odpovědi na řadu tajemných otázek si poslechněte v magazínu Křížem krajem, jehož zvukový záznam najdete v úvodu článku (viz odkaz ‚Přehrajte si celý příspěvek‘). Tento i další záznamy pořadu pak najdete v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.