Technické muzeum v Petřvaldě ukazuje skvosty, které nově prošly náročnou restaurátorkou péčí

20. březen 2018

Dřevořezbě Petřvaldské Panny Marie z konce 15. století navrátil odborný zásah restaurátorů její původní gotickou podobu. V magazínu Křížem krajem vás zveme na výstavu skvostů ze sbírek Muzea Těšínska.

Barokní oltářní rám, dřevořezba z období gotiky anebo také nábytek z původního mobiliáře zámku v Ropici. Tyto a další perly ze sbírek Muzea Těšínska, které nově prošly náročnou restaurátorkou péčí, jsou právě k vidění na výstavě Návrat ztraceného lesku.

Muzeum Těšínska tak v jedné ze svých poboček – v Technickém muzeu v Petřvaldě – zároveň připomíná, že letos slaví 70 let od svého založení. Na výstavě, která dává nahlédnout do muzejního depozitáře i tajů práce restaurátorů a konzervátorů, jsme natáčeli s historikem Davidem Pindurem.

Na výstavě Návrat ztraceného lesku
autor: čan
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.