Tipy na víkend v Moravskoslezském kraji

25. září 2020

Rozsvěcení bunkrů, lampionový průvod, koncerty SHF, den železnice, či také projížďka na kole. I poslední zářijový víkend se něco děje. Vyberte si z našich tipů.

Světla nad bunkry

Před 82 lety vyhlásilo Československo mobilizaci branné moci. Pro připomenutí této události se bude v sobotu konat pátý ročník akce Světla nad bunkry. Součástí akce se můžete stát i vy. Stačí si vybrat konkrétní bunkr, zaregistrovat se na stránkách této akce, vzít si baterku a o půl deváté večer ji rozsvítit nad bunkrem.

Cílem je poukázat i na pozitivní stránku této historické události, a to na schopnost Čechů a Slováků držet při sobě. Zatím akce drží rekord 192 nasvícených objektů z roku 2018. Organizátoři letos vyzývají nadšence, odborníky i širokou veřejnost, aby tuto hranici překonali.

Sejdeme se na hřbitově

Komentovaná prohlídka frýdeckého hřbitova vás čeká ve Frýdku-Místku. Sraz účastníků je v pátek v 16:30 před obřadní síní hřbitova, kde významné rodáky, osobnosti a náhrobky představí historik Jaromír Polášek.

Putování s broučky

Do rožnovského Valašského muzea se v pátek od sedmi večer můžete vydat na Putování s broučky. Lampionový průvod doprovodí také hudba, tanec a pohádky.

Růže pro paní hraběnku

Zámecká růže nese jméno podle mladé hraběnky Diany

Růže pro paní hraběnku je největší událost sezóny na zámku v Kuníně, která začíná právě tuto sobotu. Návštěvníci se budou moci kochat k poctě hraběnky Walburgy rozmanitými aranžmá růží v pokojích zámku. Chybět nebude historický fotoateliér, hudební vystoupení nebo na svátek svatého Václava i přehlídku historických vozidel v parku.

Koncerty Svatováclavského hudebního festivalu

Svatováclavský hudební festival v pátek pokračuje koncertem na téma Italské baroko. Skladby Vivaldiho a dalších autorů zazní v podání souboru Collegium Marianum, sopranistky Hany Blažíkové a mezzosopranistky Markéty Cukrové. Zváni jste v 19 hodin do kostela sv. Jana Nepomuckého  v Ostravě-Staré Bělé.

Dalšímu koncertu pak bude v neděli patřit zámek Nová Horka s kaplí Nalezení sv. Kříže. V 17 hodin tam v podání Bennewitzova kvarteta zazní skladby Schuberta a Beethovena.

Regionální den železnice

V Bohumíně startuje v sobotu v osm hodin ráno Regionální den železnice. Na trati do Ostravy budou až do odpoledních hodin jezdit parní a zvláštní motorové vlaky. Akci doprovodí od 9:30 před nádražní budovou v Bohumíně dechová hudba.

Do sedel

Do sedel - tentokrát Od radnice k radnici. To je další z nedělních cyklovyjížděk, které startují ve 14 hodin na Masarykově náměstí v Ostravě. Prohlídka historických a přírodních krás města ukáže mimo jiné Kostel sv. Václava, zbytek městských hradeb, Slezskoostravskou radnici, Komenského sady i mosty přes řeku Ostravici.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Zapomeňte na povinnou četbu. Babička potěší v každém věku.

Veronika Sedláčková, moderátorka ČRo Plus

Babička

Babička

Koupit

Nejslavnější klasické dílo spisovatelky Boženy Němcové. Geniální kniha, vše podstatné už zde bylo řečeno.