Trini Lopez: Lemon Tree

27. květen 2023

Americký zpěvák, kytarista a herec Trini Lopez sice zůstal celoživotním svobodným mládencem a neměl žádné děti, ale u mládeže v Latinské Americe a na jihu Spojených států byl jedním z nejoblíbenějších zpěváků.

Život krále swingových zpěváků Franka Sinatry byl, co se týká osobního života a hudební kariéry jako na houpačce. Jeho fenomenální úspěchy v meziválečném a hlavně válečném období jako by byly po druhé světové válce zapomenuty. Pro zpěváka s jeho talentem bylo období od konce války a začátek padesátých let skutečnou pohromou. Sinatra se ale do důchodu rozhodně nechystal a už v průběhu první poloviny 50. let se postavil na nohy a od té doby byl až do konce života považován za živoucí legendu.

V r. 1960 získal dojem, že nestačí být jen hudebníkem, ale bylo by dobré získat též pověst podnikatele. Založil vlastní gramofonovou firmu Reprise, do které získal několik významných hvězd. Deana Martina, Sammyho Davise, Binga Crosbyho a také původem mexického zpěváka Triniho Lopeze. Ten dostal výborný nápad a do studia zval k nahrávání svých desek své rozverné publikum. To ho v průběhu jeho zpěvu povzbuzovalo, tleskalo a různě jinak povykovalo a tak nahrávky budily dojem živého koncertního vystoupení.

Desky se výborně prodávaly a Lopez, možná po vzoru Sinatry, se dal též na podnikání. Pro firmu Gibson navrhl dvě kytary, které jsou dnes sběratelskými kousky. Během období zvaném Reprise years pokračoval rozsáhlými turné po Evropě a Latinské Americe. Pokus prorazit vydáním diskotékového alba v roce 1978 se sice ukázal jako propadák, ale jeho pověst výborného hudebníka to nikterak nepoškodilo.

autor: Zdeněk Raboch | zdroj: Český rozhlas Plzeň
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.