Trombita kdysi fungovala stejně jako dnes mobil, tvrdí hráč Jan Czepiec

15. srpen 2017

Jan Czepiec je z Jablunkova a hraje na pětimetrovou pasteveckou trombitu. Je to nástroj vyrobený z jediného kusu dřeva a je výjimečný. Majitel ho přirovnává k dnešnímu mobilu.

Víte, jak se dříve domlouvali bačové z kopce na kopec? Vytáhli ze salaše několikametrovou trombitu a zaduli domluvené znělky, které se po horách nesly pěkně daleko.

„Bača tak třeba volal o pomoc do dědiny, když přišli vlci. Pastevci měli svoje zvukové signály, a když bylo třeba, šli si vzájemně na pomoc,“ vysvětluje Jan Czepiec.

Jan Czepiec tak svou pětimetrovou pasteveckou trombitu přirovnává k mobilnímu telefonu. Podoba je samozřejmě nesrovnatelná, ale smysl – zatelefonovat kamarádovi do sousední salaše, že se něco děje, je srovnatelný.

Jan Czepiec z Jablunkova se svou trombitou
autor: Artur Kubica
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.