Uplynulo 100 let od úmrtí Hanse Kudlicha z Úvalna u Krnova. Říkalo se mu ‚osvoboditel sedláků‘

30. listopad 2017

Největší audioportál na českém internetu

Na výstavě o Hansi Kudlichovi | Foto: Martin Knitl, Český rozhlas

Na výstavě natáčel redaktor Martin Knitl.

V magazínu Křížem krajem si uděláme výlet v čase až do roku 1848. Tehdy schválil říšský sněm ve Vídni velmi důležitý zákon, který zrušil poddanství a povinnou robotu. Návrh předložil tehdy nejmladší poslanec Hans Kudlich z Úvalna u Krnova a okamžitě se mu začalo říkat ‚osvoboditel sedláků‘.

Na výstavě je slyšet němčina. Walter Kudlich, prasynovec Hanse Kudlicha, přijel z Bavorska. Je rád, že se právě v Opavě podařilo ukázat veřejnosti dnes už málo známé události z roku 1848.

Tehdy nejmladší poslanec říšského sněmu Hans Kudlich prosadil krátký návrh zákona, kterým v podstatě končí období feudalismu. Ze dne na den konec roboty, konec poddanství, moc šlechty přechází na úřady.

Přesto je, jak si posteskl, Kudlichovo jméno málo známé nejen v Česku, ale i v Rakousku nebo Německu. Přitom vlna vděčnosti byla tehdy podle organizátora výstavy Jiřího Siostrzonka ze Slezské univerzity obrovská.

„Už jen za jeho života, kdy vznikla divadelní hra, kdy bylo postaveno neuvěřitelné množství pomníků – kolem 70 pomníků v bývalých Sudetech,“ říká Siostrzonek.

Žatec, Teplice, Rudná pod Pradědem, Moravský Beroun, Břidličná, Libavá, Nové Lublice a tak dál. Tady všude památníky stojí anebo stály. Rozhledna i s jeho ostatky je stále větším turistickým lákadlem v rodném Úvalnu.

Letošní 100. výročí úmrtí bylo znát, říká tamní starosta Radek Šimek (nezávislý). „Je enormní zájem ze škol nebo z univerzit.“

Výstava o dnes už zapomenutém osvobození sedláků bude otevřená do 26. ledna.

Na výstavě o Hansi Kudlichovi
Na výstavě o Hansi Kudlichovi
autor: mrk