V Beskydech přibyla další klec na odchyt medvěda
Třetí klec už nastražili ochránci přírody na beskydského medvěda. Šelmu se snaží chytit, aby jí mohli nasadit sledovací obojek. Aktuálně je v terénu několik odborných pracovníků.
„Agentura objednala práce, které souvisejí s odchytem medvěda, u Mendelovy univerzity. Takže v tuto chvíli se v terénu pohybují tři až čtyři naši dodavatelé, kteří obsluhují ty odchytové klece. A také dva naši zaměstnanci, kteří šetří škody a dokumentují situaci,“ řekla v rozhovoru pro Český rozhlas Ostrava Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.
Jak se chovat v oblastech s výskytem medvěda
1. Předcházejte setkání s medvědem
- Držte se turistických tras. V nepřehledném terénu mluvte, zpívejte, cinkejte...
- Dodržujte zákaz vstupu do rezervací a klidových oblastí.
- Nenechávejte v přírodě žádné zbytky jídla.
2. Při setkání s medvědem zůstaňte klidní
- Vyhněte se i vy medvědovi, kterého potkáte, a zatím o vás neví.
- Nedívejte se medvědovi přímo do očí, mluvte klidným hlasem a pomalu se vzdalujte. Neutíkejte!
- V žádném případě se nepokoušejte medvěda odehnat.
- Pokud by vás medvěd napadl, nepokoušejte se utéct, ale klekněte si na zem, sbalte se do klubíčka, rukama si chraňte krk, lokty dejte ke kolenům.
Redakčně zkráceno, podrobněji na www.selmy.cz
Mohlo by vás zajímat
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Turek se u I. P. Pavlova srazil se zdravotnickým vozem. Ten se po nehodě převrátil na střechu
-
Dva příslušníci StB perzekuovali herce Töpfera kvůli názorům a původu. Přijali dvouleté podmíněné tresty
-
V tajné službě se hraje o 30 milionů korun. Ředitel je vymáhá i po svém předchůdci, kauza má nový náboj
-
Potíže přijdou vždycky. I nedokonalé věci ale dělám z celého srdce, popisuje Juliette Binoche