V bíloveckém kostele sv. Mikuláše pracují varhanáři. Připravují opravu varhan

12. září 2017
Varhany v kostele sv. Mikuláše v Bílovci

Zvuk varhan patří neodmyslitelně ke každému chrámu nebo kostelu. V Bílovci se ale budou muset na čas bez melodie desítek píšťal obejít. Tamní nástroj v kostele svatého Mikuláše je už na hranici životnosti. Specialisté teď zjišťují, co všechno se na varhanách bude muset opravit nebo vyměnit.

„Tak tohle je žaluziová skříň, což je část varhan, ve které jsou umístěny píšťaly. Ta bedna má křídla, která se otevírají podobně jako žaluzie v oknech. A tím, jak je zavírám nebo otvírám, vlastně zesiluju nebo zeslabuju zvuk,“ vysvětluje organolog Jiří Krátký z diecéze.

„Problém těchto varhan je, že když by varhaník chtěl hrát v rychlejším tempu, tak už to prostě nestíhají, některé tóny vůbec nehrají a podobně. Takže skutečně vyžadují komplexní opravu,“ dodává.

Jeho kolega, varhanář Martin Stoniš má v ruce jednu z píšťal. „Provádíme zaměření rejstříku, vlastně to je takový speciální rejstřík, kde je přefuk, který má vlastně ve středu dírku,“ popisuje. „To se bude muset všechno vyspravit. Odměřujeme, ať víme, co tam chceme dát,“ ukazuje Stoniš.

„Účelem opravy, která by měla probíhat v letošním a následujícím roce, je tu technickou stránku opravit tak, ať je nástroj spolehlivý a bez problémů se na něj hraje. A zároveň zvukově vrátit ty varhany do romantického ideálu, ve kterém byly postaveny na konci 19. století,“ uzavírá organolog ostravsko-opavské diecéze Jiří Krátký.

Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika
  • kostel
  • oprava
  • varhany
  • Bílovec