Soukromou sbírku historických kol můžete vidět v Kopřivnici
V Kopřivnickém muzeu nákladních aut Tatra si můžete prohlédnout jednu soukromou sbírku jízdních kol. Najedete tam například profesionálně zrenovované vysoké kolo z roku 1884, ale i skládací kolo Eska z roku 1976, na kterém jste se možná v dětství i vy proháněli po ulicích.
Na prvních kolech lidé jezdili už před více než 200 lety. I když v porovnání s těmi dnešními připomínala spíše těžkopádná odrážedla.
Netradiční jízdní kolo, takzvaná draisina, vysoké kolo, ale i luxusní kola z továrny Achilles, která svoji výrobu ukončila nedlouho po válce. Nejen na tyto historické exponáty zve edukátorka muzea Lucie Kazlepková. Výstava s názvem Do pedálů... aneb na kole více než 200 let je složena ze sbírek soukromých sběratelů.
Související
-
Legendární vlak jménem Slovenská strela můžete spatřit v kopřivnické prosklené expozici
Vlak přezdívaný Slovenská strela patřil kdysi k zázrakům železniční dopravy. Když se rychlostí 130 kilometrů v hodině řítil mezi Prahou a Bratislavou, neměl konkurenci.
-
Kopřivnice není jen Tatra. Historie města je spojená i s keramickou manufakturou
Továrna na hliněné zboží, která tady vznikla na počátku 19. století, byla spojená se jménem zakladatele Ignáce Rašky. Součástí produkce manufaktury byla také kamna.
-
Tatra Trucks po více než 40 letech ukončila výrobu nákladních aut řady Tatra 815
Kopřivnická automobilka Tatra ukončila výrobu svého zřejmě nejslavnějšího nákladního vozu. Z výrobní linky sjížděl 42 let od roku 1983.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.