V Národním divadle moravskoslezském se hraje a zpívá už 100 let

Divadlo bylo hned od počátku čtyřsouborové a na repertoáru mělo činohru, balet, operu i operetu. 12. srpna 1919 v tehdejším Městském divadle se odehrálo první slavnostní představení Prodané nevěsty Bedřicha Smetany. A tento titul pak provázel divadlo skoro celých sto let.

Celkem 969 repríz Prodané nevěsty zažilo ve své stoleté historii Národní divadlo moravskoslezské (NDM).

„Dnes dopoledne jsem se byl v divadle podívat. Veliké žluté autobusy a z nich pak spousty kabelů nejrůznější síly. Tak to všechno jste mohli shlédnout zvenčí,“ hlásil rozhlasový redaktor na konci srpna 1956, kdy se chystalo nové nastudování opery.

Nejhranější tituly jednotlivých souborů NDM v průběhu uplynulých sta let:

OPERA: Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany (nastudována byla 14x a měla 969 repríz)

ČINOHRA: Lucerna Aloise Jiráska (nastudována 8x)

OPERETA: Polská krev Oskara Nedbala (nastudována 10x)

BALET: Labutí jezero Petra Iljiče Čajkovského (osm inscenačních verzí)

Byl to zároveň i televizní přenos opery. Divadlo, rozhlas i televizi tehdy zaplavily reakci spokojených diváků.

Se současným ředitelem NDM Jiřím Nekvasilem se procházíme po ztichlém foyer. „Jsou tady celkem čtyři busty a ta, u které jsme zastavili, souvisí přímo se sto lety divadla – je to busta prvního ředitele Václava Jiřikovského. Nezačínalo to v lehkých podmínkách. Bylo to družstvo, bojovalo s financemi, zároveň muselo neustále atakovat divácký zájem, takže v té první sezóně bylo neskutečné množství premiér,“ říká Nekvasil.

Na rozhlasových vlnách

Český rozhlas Ostrava k stému výročí divadla připravil i speciální seriál, který bude historii od vzniku divadla postupně mapovat. „A začínáme ještě trošku dřív, protože Ostrava je zvláštní město v tom, že se tady střetává německý a český živel – to znamená, že tady bylo německé i české divadlo a že tedy vznikaly trošku třenice,“ říká dramaturgyně pořadu Eva Lenartová.

Na první díl se můžete těšit 1. září. Seriál se bude vysílat v čase Rozhlasového listování.

Městské divadlo (Stadttheater), později Zemské divadlo, Velké divadlo, Divadlo Zdeňka Nejedlého, Divadlo Antonína Dvořáka (od roku 1990 dosud) bylo otevřeno 28. září 1907 a do roku 1918 se v něm hrálo výhradně německy. Od srpna 1919 je stálou scénou Národního divadla moravsko-slezského, pouze za 2. světové války byli čeští divadelníci nuceni budovu opustit, zabydleli se pouze v Národním domě (tehdy již lépe přizpůsobenému divadelnímu provozu) a přenechali reprezentativní budovu souboru německému.

Městské divadlo v 20. letech 20. století