Řidičům kamionů se zakázaný průjezd kolem přehrady Šance i přes pokuty vyplatí
Informační tabule, téměř nepřetržité policejní hlídky. Obce v Beskydech stále marně bojují s řidiči kamionů, kteří porušují sezónní zákazy vjezdu okolo přehrady Šance. A usilují o zvýšení pokut za jejich porušení. Ty například na Slovensku dosahují až 1000 eur. V Česku 1500 korun.
Policisté kontrolují řidiče polského kamionu. O zákazu ví, nemohl se prý otočit. Pokutu 1500 korun zaplatí bez mrknutí oka. V Polsku by ho stejný přestupek vyšel až na desetinásobek.
Čtěte také
O tom, že mají řidiči použít jinou trasu, upozorňují informační tabule více než 20 kilometrů zpátky. „Už de facto od Frýdku-Místku je dopravní značení. Je tam proměnlivé dopravní značení, máme tam dokonce i světelné portály. Takže pokud řidič si toho nevšimne, tak opravdu nevím, co dělá na té cestě,“ říká ředitel dopravní policie Moravskoslezského kraje Petr Štencel.
Podle starostky Frýdlantu nad Ostravicí a senátorky Heleny Pešatové (STAN) jsou na vině právě nízké pokuty. „Sami policisté nás upozorňují, že když vypisují bločky pro ty řidiče, kteří udělají přestupek, tak jim ti samotní řidiči říkají, že tam máme špatně uvedenou měnu. Asi tam nepatří koruny,“ říká Pešatová.
Senátoři proto pro poslední novelizaci zákona o provozu na pozemních komunikacích doporučili dorovnání výše pokut s okolními zeměmi.
Podle ministerstva dopravy je ale současný stav dostačující. „Navíc je potřeba zmínit, že pro každého bude ta výše pokuty ovlivněna jeho aktuální situací nebo náhledem na svět, nebo na to, jak by sankce měly být udělovány. Takže pro každého bude moc nebo málo jiná částka. Je to dosti subjektivní,“ říká mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka s tím, že změny ministerstvo nechystá.
Související
-
Obce v Beskydech chtějí omezit těžkou nákladní dopravu
Silnice I/56 je jednou z hlavních tranzitních tras na Slovensko. V souvislosti s otevřením obchvatu Frýdku-Místku a Třince chtějí obce nákladní dopravu co nejvíce omezit.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Místo tanků terénní vozy. Ruské zásoby obrněné techniky se tenčí, nemůže vést boj jako dřív
-
Distributoři odmítají lékárnám dovézt léčiva nebo je dodají se zpožděním. Lékárníci chtějí žalovat stát
-
Kdyby přišla regulace kryptoměn před šesti lety, tak tady dnes nejsme, říká majitel největší směnárny
-
Tibet zasáhlo zemětřesení o síle 6,8 stupně, cítili ho až v Nepálu. Čína hlásí přes 50 obětí