V noci na neděli končí letní čas, pospíme si o hodinu déle

29. říjen 2022 15:26

V neděli nad ránem končí letní čas. V 3.00 se hodiny posunou zpátky na 2.00, noc tak bude o hodinu delší. Standardní středoevropský čas bude platit do poslední březnové neděle příštího roku, tedy pět měsíců.

Lidé cestující v noci na neděli veřejnou dálkovou dopravou budou na cestě o hodinu déle. Změna času se dotkne čtyř nočních dálkových vlaků Českých drah. Spoje vyčkají ve stanici na odjezd podle nového času. Regionální spoje v době přechodu na nový čas žádné nejedou.

„Všechny čtyři vlaky budou čekat v Bohumíně. Jedná se o dva spoje Slovakia z Prahy do Humenného a z Humenného do Prahy a dva vlaky, které spojují Graz a Berlín. Na regionální vlaky změna času vliv mít nebude, protože v době posunu o hodinu zpět České dráhy žádné takové spoje nevypravují,“ vysvětluje pro Český rozhlas mluvčí dopravce Lukáš Kubát.

Změna času ale ovlivní noční spoje ve městech – upozorňují na to třeba dopravci v Plzni, Ostravě nebo Praze.

Plány Evropské komise

Povinné střídání času mělo podle plánu Evropské komise letos v celé Evropské unii skončit. Členské státy se ale stále nedohodly na tom, který čas by chtěly zachovat natrvalo. A téma není aktuální ani teď.

„České předsednictví nemá v plánu tuto otázku aktivně řešit. Zároveň nejsou ani náznaky, že by se toto téma mělo v blízké budoucnosti znovu otevřít,“ potvrzuje pro Český rozhlas mluvčí českého ministerstva dopravy František Jemelka.

Česká vláda tak loni v září schválila nařízení, podle kterého se bude čas měnit i v dalších pěti letech.

Letní čas

Čas, který platí v zimních měsících, je mezi lidmi ten méně oblíbený. Přitom podle odborníků je pro lidské tělo vhodnější.

„Protože to je ten náš biologický čas, letní čas je vlastně uměle vytvořený,“ vysvětluje neuroložka Soňa Nevšímalová z 1. LF Univerzity Karlovy.

Čtěte také

Letní čas byl v českých zemích poprvé zaveden v letech 1915 a 1916. Vrátil se za druhé světové války v roce 1940 a trval do roku 1949. Potřetí si Češi začali posouvat hodinky v době energetické krize na konci 70. let minulého století.

Do poloviny 90. let trval v Česku letní čas půl roku. Od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem EU a časový posun trvá sedm měsíců.

Původně se letní čas zavedl kvůli úsporám energie, které jsou ale nyní zanedbatelné. Odborníci naopak upozorňují, že převažují negativní důsledky na lidské zdraví.

autor: Anna Horáčková | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio

Související