V Odře uhynuly stovky ryb, jde asi o dvě procenta populace v řece, vážily celkem tunu

27. červenec 2023 11:11

V řece Odře na česko-polské hranici v Bohumíně na Karvinsku uhynuly stovky ryb. Šlo asi o dvě procenta populace v řece. Hmotnost uhynulých ryb dosáhla dohromady zhruba jedné tuny, vychází se i z údajů polské strany. Příčinou úhynu bylo pravděpodobně počasí, teď už je situace na místě v pořádku. Odebrané vzorky se budou vyhodnocovat několik dní. Řekli to dnes mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková a mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jiří Ovečka.

Odborníci se od počátku domnívají, že úhyn ryb mohl způsobit nedostatek kyslíku. Oba mluvčí řekli, že přesnou příčinu bude možné říci až po vyhodnocení vzorků. „Ale už dnes můžeme říci, že to s největší pravděpodobností bylo v důsledku počasí. V řece bylo málo vody a ta voda byla teplá. Pak přišel déšť, který přinesl do řeky i splašky, tím se voda kontaminovala a v důsledku toho tam došlo k úbytku kyslíku,“ řekl Ovečka.

Tuto domněnku podle něj potvrzuje i to, že ve dnech 21. a 22. července se podobné události, ale v daleko menším měřítku, staly i jinde. „K podobným, ale nesrovnatelně menším kalamitám došlo v Orlovské stružce a v Bernarticích nad Odrou,“ řekl Ovečka. Uvedl, že ryby v Odře uhynuly zhruba před dvěma nebo třemi dny.

Čtěte také

Mezi uhynulými kusy byly podle Vlčkové všechny druhy ryb, ale ve větší míře i dravé ryby, které jsou náchylnější na kyslík. „Na řece Odře byl zhruba na čtyřkilometrovém úseku od ústí Stružky po hraniční profil v Bohumíně zaznamenán úhyn ryb ve stovkách kusů. Odhadem mohlo dojít k úhynu zhruba dvou procent z celkové populace ryb na řece Odře. V současnosti situace doznívá a uklidňuje se. Bylo odebráno velké množství vzorků, které budou vyhodnocovány v laboratoři státního podniku Povodí Odry. Výsledky mohou být známy do zhruba dvou až tří dnů, některé až do týdne,“ uvedla Vlčková.

Ovečka řekl, že okamžitě je možné udělat rozbory pH (míra kyselosti nebo zásaditosti vody) i podobných základních parametrů, ale hlavní rozbor bude trvat pět dní. „Musí to projít určitým procesem,“ řekl mluvčí. Teprve pak bude možné určit přesnou příčinu úhynu ryb.

Na řece je podle Vlčkové stále ještě umístěna norná stěna, kterou tam ve středu vybudovali hasiči. Místo se bude několik dní monitorovat a dnes se ještě budou sbírat i zbytky uhynulých ryb.

Všímaví Poláci

O tom, že v řece Odře na české straně hynou ryby, informovala ve středu polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. Úhynem se začala zabývat ČIŽP i Státní podnik Povodí Odry, který vypouštěl vodu z přehrady Šance a částečně také z nádrže Morávka, aby naředil vodu v řece. Případem se zabývá i policie.

Uhynulé ryby v řece Odře v Bohumíně na Karvinsku. Úhyn ryb mohl podle České inspekce životního prostředí způsobit nedostatek kyslíku v řece

Podle předběžného vyhodnocení situace ze středy byl příčinou úhynu ryb nejspíš nedostatek kyslíku v řece. Podle mluvčí městského úřadu v Bohumíně Jany Končítkové pracovníci povodí ani inspekce nepředpokládají, že by šlo o otravu. Nedostatek kyslíku v řekách může být podle odborníků i důsledkem vlny veder, která v Česku panovala v posledních třech týdnech. Kyslík se ve vodě rozpouští tím hůře, čím vyšší je teplota vody. S rostoucí teplotou vody se zároveň zvyšuje i aktivita ryb, důsledkem toho i jejich spotřeba kyslíku. V Moravskoslezském kraji panovalo ještě o víkendu teplé počasí, v pondělí odpoledne se regionem přehnaly bouřky s krupobitím.

Spustit audio