V ostravském muzeu citer si můžete nástroje nejen prohlédnout, ale také si na ně zahrát
Ještě před sto lety se v rodinách hrávalo na citeru častěji než na kytaru. Poněkud pozapomenutý hudební nástroj bychom mohli popsat takto: mnohostrunný drnkací instrument, který má plochý trup. Při hře se klade na stůl a nejčastěji se na něj hraje vsedě. Melodii vydrnkává prstýnek na palci pravé ruky, ostatní prsty hrají současně doprovod, levá ruka ovládá hmatníkové struny.
Bohatou tradici citer v Čechách, na Moravě a ve Slezsku mapuje ojedinělé ostravské muzeum – Citerárium. Ve skleněných vitrínách, na stolcích i zavěšených na zdi v něm návštěvníci najdou kolem dvou stovek citer.
O další nástroje pak ve své unikátní sbírce pečuje zakladatel Citerária Jan Folprecht, který o citerách také píše, publikuje a sám na ně i hraje. Každý týden se totiž v Citeráriu scházejí ke společnému muzicírování členové Ostravského citerového klubu Radegast.
I samotní návštěvníci si ale v muzeu mohou na pár nástrojů zahrát. Sami se tak přesvědčí, že jinak znějí koncertní citery, které začaly vznikat po roce 1850, a jinak jejich předchůdci lidovějšího typu – citery trsací. Vedle hudebních nástrojů představuje ostravské Citerárium také spoustu písemností, fotografií, nahrávek i notových zápisů.
Další informace najdete na www.citera.cz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...